Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 108
- Bruksnummer: 85
- Kommunenummer: 3907 - Sandefjord
Areal
BRA: 307 m
2BRA-i: 267 m
2BRA-e: 40 m
2TBA: 61 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Etasje
2
Parkering
Parkering i frittliggende dobbelgarasje med leddport og elektrisk portåpner, samt på gårdsplass med belegningsstein på egen tomt.
Eiendom
Tomteareal er 989 m2 på eiet tomt.
Eiet tomt. Tomten er pent opparbeidet og velholdt med plen, hekk, prydbusker og en romslig gårdsplass med belegningsstein.
Byggeår
1963
Innhold
Enebolig over to etasjer som består av følgende rom:
1. etasje BRA-i: Entré, trapperom til kjeller, gang, stue, kjøkken, to bad, fire soverom og walk-in closet.
Kjeller BRA-i: Kjellerstue, vaskerom, toalettrom, tre innredede rom og tre boder.
Frittliggende dobbelgarasje:
1. etasje BRA-e: Garasjerom på 40 m².
Balkong på 10 m² med utgang fra kjøkkenet. Veranda på 33 m² med utgang fra stuen. Markterrasse på 18 m².
Det er avvik mellom godkjente byggetegninger og dagens planløsning. I kjelleren er kjellerstue og tre innredede rom tatt i bruk som rom for varig opphold, men disse arealene er i de opprinnelige tegningene godkjent som boder og disponible rom.
Kjelleren er innredet og omgjort uten byggemelding til kommunen og uten at nødvendig godkjennelse er gitt. Det er derfor ikke foretatt noen offentlig kontroll av byggearbeidene. Eiendommen selges slik den fremstår og selger påtar seg ikke ansvar for å byggemelde eller få godkjent omgjøringen nå i ettertid. Fra kommunen kan det komme reaksjoner overfor eier, ved f. eks krav krav om omsøking, mv. Uavhengig av eventuell reaksjonsform fra kommunen, blir dette kjøpers ansvar og risiko siden boligen selges slik den fremstår. Arealet i kjelleren er målbart selv om det ikke er godkjent til varig opphold.
Standard
Innholdsrik enebolig over to plan, opprinnelig oppført i 1963 og tilbygget i 1976. Boligen har gjennomgått omfattende oppgraderinger i 2013 med blant annet omlegging av tak, etterisolering, ny kledning, 3-lags PVC-vinduer, oppgraderte baderom og fornyet kjøkken. Eiendommen byr på en romslig tomt med flere sammenknyttede uteplasser, fjordutsikt og frittliggende dobbelgarasje fra 2015.
Entré:
Entréen tar imot med flislagt gulv og praktisk plass til yttertøy og sko. Rommet har en stor skyvedørsgarderobe med speilfronter og direkte adkomst videre inn til boligens oppholdsrom og trappeløp.
Stue:
Stuen har en åpen og luftig utforming med parkett på gulv og store vindusflater som vender ut mot hagen. Rommet samles rundt en teglsteinspipe med integrert peis med glassdør, kledd i steinmønstrede plater, og er i tillegg utstyrt med en luft-til-luft varmepumpe. Det er god plass til både sittegruppe og en stor spiseplass. Fra stuen er det direkte utgang via skyvedør til en veranda med delvis nedfelt boblebad og trappeadkomst ned til markterrassen med murt peis og delvis overbygd glasstak.
Kjøkken:
Kjøkkenet ligger i halvåpen forbindelse med stuen og ble fornyet i 2013 med glatte, hvite fronter og mørk laminatbenkeplate med oppvaskkum. Kjøkkenøyen danner et naturlig bindeledd mot spisestuen og gir ekstra arbeids- og spiseplass. Innredningen er utstyrt med integrert platetopp, komfyr, mikrobølgeovn og oppvaskmaskin. Fra kjøkkenet er det utgang til en balkong med tregulv og rekkverk.
Bad:
Hovedbadet i 1. etasje ble renovert i 2013 og har fliser på gulv med gulvvarme, vegger kledd med fliser og malte plater, samt malt tak. Rommet er innredet med et frittstående badekar, hvit baderomsinnredning med toppservant, speil med integrert belysning, høyskap, dusjsone med stålsluk og et vegghengt klosett.
Bad 2:
Det andre baderommet i 1. etasje ble også renovert i 2013 og er utført med grå fliser på gulv og vegger, kombinert med gulvvarme. Innredningen består av servant i underskap, speil med lys, vegghengt klosett og dusj med stålsluk.
Hovedsoverom og walk-in closet:
Hovedsoverommet har en lun atmosfære med panelte veggflater og plass til dobbeltseng og nattbord. Rommet har direkte adkomst til et eget walk-in closet innredet med garderobestenger, hyller og skuffeseksjoner for oversiktlig klesoppbevaring.
Øvrige soverom:
I tillegg til hovedsoverommet rommer 1. etasje to soverom, begge med god plass til seng, oppbevaringsmøbler og skrivebord. Rommene har panelte overflater og vindusflater som slipper inn dagslys.
Kjellerstue:
Kjellerstuen har panelkledde vegger og himling, flislagt gulv og en installert luft-til-luft varmepumpe. Takhøyden i rommet er målt til ca. 1,97 m.
Innredede rom:
Kjelleren inneholder tre innredede rom med overflater av trepanel, mur og plater, samt gulv belagt med laminat og teppe. Rommene har vinduer mot terreng og takhøyde på ca. 1,97 m.
Vaskerom:
Vaskerommet i kjelleren har et oppgraderingsbehov. Rommet er utstyrt med flislagt gulv, malt mur på vegger, malt panel i himling, opplegg for vaskemaskin, utslagsvask, skapinnredning og mekanisk avtrekksvifte i vegg.
Toalettrom:
Toalettrommet i kjelleren har fliser på gulv og deler av vegger, kombinert med malt mur og malt panel i himling. Rommet er innredet med servant i underskap, speil og vegghengt klosett.
Overflater:
Gulv: Parkett og fliser i 1. etasje. I kjeller er det gulv av flis, heltre, laminat, teppe og betong.
Vegger: Tapet, MDF-plater og malte, slette plater i 1. etasje. I kjeller er det malt og umalt mur, panel og plater.
Himling: Malt panel og malte himlingsplater i 1. etasje. I kjeller er det panel og himlingsplater.
Lagring:
Eiendommen har tre boder i kjeller, hvorav én bod er påbegynt som tenkt badstue, samt walk-in closet og klesoppbevaring i 1. etasje. Det er luke med stige i gangen til et stort, gulvet kaldloft med god høyde i midten. Frittliggende dobbelgarasje på 40 m² fra 2015 i bindingsverk på ringmur med støpt betongplate, pulttak, leddport i aluminium med elektrisk portåpner, separat dør samt innlagt strøm og belysning.
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Herunder også punktet om helse, miljø og sikkerhet.
TG3 - Store eller alvorlige avvik
- Kjeller Vaskerom - Generell | Samlet tilstandsgrad er satt på bakgrunn av våtrommets alder, forventet brukstid og registrerte avvik. Rommet tilfredsstiller ikke dagens krav til våtrom. Det er ikke påvist synlig membran/tettesjikt. Ved døråpningen er det flat overgang uten tilfredsstillende oppkant. Ved lekkasje kan vann derfor renne ut av våtrommet og videre til tilliggende rom, med risiko for fuktskader. Det er registrert noe fall mot sluk, men fallforhold og høydeforskjell tilfredsstiller ikke dagens krav. Sluket har alder og kunne ikke kontrolleres tilfredsstillende fordi slukristen er fuget fast. Tilstand på sluk, klemring og eventuell tilslutning mellom sluk og tettesjikt er derfor ikke kjent. Det er registrert svelling/fuktskade på en skuff i innredningen, som vurderes å skyldes fuktbelastning over tid. Det foreligger ikke dokumentasjon på utførelsen av våtrommets vanntette sjikt i henhold til NS 3600.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak
- Utvendig - Takkonstruksjon/Loft | Det ble påvist noe misfarget undertak og sperre ved pipe etter eldre lekkasje, trolig fra før taket ble lagt om. Det var ikke tegn til nyere lekkasje. Det ble også observert et par musefeller på loftet. For øvrig normal slitasje.
- Utvendig - Yttervegger/Veggkonstruksjon | Det er påvist manglende gnagesikring (musetetting) under nederste kledningsbord. Det ble også påvist manglende drenering nederst på teglsteinsvegger, og det mangler en teglstein mot hjørnet ved terrassen. Det er også noen sprukne steiner i dette området. For øvrig er det normal slitasje.
- Utvendig - Ytterdører | Verandadøren fra kjøkkenet har sprukket glass nederst på høyre side. Døren til kjelleren har et par sår, og det er oppskrapet utvendig list på hoveddøren etter dyrehold.
- Innvendig - Overflater - gulv | Fliser på kjøkken og i entré mangler fugemasse enkelte steder. I overgangen mellom tilbygg og gang er det liten høydeforskjell, og det er ikke montert overgangslist.
- Innvendig - Rom under terreng (kjeller, underetasje, sokkeletasje) | Ved hulltaking ble det målt 15,8 % fuktkvote, som er noe høyt, men det ble ikke observert synlige skader. Det ble påvist isopor som isolasjon i påforingen, noe som ikke er anbefalt. Heltregulvet er slitt, og det er stedvis noen slitte flater. For øvrig er det normal slitasje. En bod er påbegynt som tenkt badstue, men er ikke ferdigstilt. Boden er fylt med gjenstander og er derfor ikke vurdert, men det ble påvist misfarget isolasjon i taket.
- Innvendig - Innvendige trapper | Trapp har noen sår og merker. Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav. Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Dvs at den listen, stangen eller det håndtaket som er montert langs trappeløpet som man holder i når man går opp eller ned mangler. Det er ikke rekkverk/sikring en plass i trappa.
- Innvendig - Andre innvendige forhold | Det er stedvis knatring i laminatgulvet og enkelte steder noe knirk i undergulvet.
- Etasje 1 Bad - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentasjon på utførelse av vanntett sjikt i henhold til Norsk Standard 3600. Det foreligger ikke godkjent dokumentasjon på diffusjonssperre mot kald sone i henhold til Norsk Standard 3600.
- Etasje 1 Bad - Overflater, vegger og himling | Der er vindu i PVC i våtsone med malte plater til karmen som er i strid med forskrift i våtsone. Men ingen synlig skade.
- Etasje 1 Bad - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet. Det er registrert noen ujevne fliser ved og bak slukrennen, samt noe svertesopp og grodde fuger.
- Etasje 1 Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Det er ikke 25 mm høydeforskjell fra membran ved dør til topp slukrist i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet. Det er også liten oppkant ved dør og ikke synlig membran. Sluk under badekar er ikke vurdert.
- Etasje 1 Bad 2 - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentasjon på utførelse av vanntett sjikt i henhold til Norsk Standard 3600. Det foreligger ikke godkjent dokumentasjon på diffusjonssperre mot kald sone i henhold til Norsk Standard 3600.
- Etasje 1 Bad 2 - Overflater, vegger og himling | Det er flere skruehull i flisene, hull i taket mot døren, samt bom i enkelte fliser.
- Etasje 1 Bad 2 - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet. Det er også registrert en sprukket gulvflis samt bom i enkelte fliser.
- Etasje 1 Bad 2 - Vanntett sjikt, membran og sluk | Det er ikke 25 mm høydeforskjell fra membran ved dør til topp slukrist i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet. Det er også liten oppkant ved dør og ikke synlig membran.
- Etasje 1 Bad 2 - Ventilasjon | Det etablerte avtrekkssystemet fungerer ikke tilfredsstillende.
- Etasje 1 Kjøkken - Overflater og innredning | Det er ikke montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, noe som er et krav på nye kjøkken etter 1. juli 2010.
- Kjeller Toalettrom - Avtrekk/ventilasjon | Det mangler luftespalte i eller rundt dør.
- Tekniske installasjoner - Innvendige vannledninger | Kobberrør med loddede, klemte eller andre type skjøter eldre enn 33 år og har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Tekniske installasjoner - Innvendige avløpsrør | PP plastrør har alder og har derfor usikker fremtidig funksjon.
- Tekniske installasjoner - Ventilasjon | Det er påvist mugg/fuktighet i filter i balansert ventilasjonsanlegg.
- Tekniske installasjoner - Varmesentral (fyrkjeler, varmepumper, fjernvarme, pelletsanlegg, gasskjeler, osv) | Det foreligger ikke service på anlegget siste to år.
- Tekniske installasjoner - Varmtvannsbereder/tank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift.
- Tomteforhold - Terrengforhold | Terrenget er forholdsvis flatt mot boligen, noe som medfører risiko for vannansamling ved grunnmuren.
TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig
- Kjeller Vaskerom - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Hulltaking er ikke utført da det er vegger av mur.
Helse, miljø og sikkerhet
- Tak: Det er ikke montert snøfanger på taket.
- Balkong: Rekkverket på verandaen med utgang fra kjøkkenet har en høyde som er under dagens krav til 1,0 meter.
- Utvendig trapp: Det er ikke montert rekkverk på utvendig trapp.
- Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
- Ildsted og feieluke: Det er ikke brannplate på gulv under luke på loft eller på gulv mot peisen, og pipen har høy alder.
- Innvendig trapp: Åpninger mellom trinn i innvendig trapp er større enn dagens forskriftskrav.
- Innvendig trapp: Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet.
- Innvendig trapp: Det mangler rekkverk/sikring på ett parti i trappen.
- Elektrisk anlegg: Det mangler samsvarserklæring for oppgraderinger utført etter 1999.
- Rømningsvei og dagslys: Det er ikke godkjente rømningsvinduer i kjellerstue eller i innredet rom i kjeller, og det er for liten lysflate fra vinduene i henhold til gjeldende forskrifter.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Enebolig med kjeller og hovedetasje, der grunnmuren er oppført i lettklinkerblokker på stripefundamenter av betong og støpt betongplate mot grunn. Yttervegger er oppført i lettbetong/siporeksblokker og bindingsverk, med fasader av liggende bordkledning og fuget teglstein. Etasjeskiller er utført med trebjelkelag. Takkonstruksjonen består av plassbygd saltak i sperrekonstruksjon med undertak av rupanel, tekket med betongtakstein.
Dobbel garasje:
Frittliggende dobbelgarasje på 40 m² oppført i bindingsverkskonstruksjon på ringmur av blokker og støpt betongplate, med liggende trekledning på yttervegger og pulttak tekket med stål-/aluminiumsplater.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Elektrisitet, varmepumpe og vedfyring. Det er installert luft-til-luft-varmepumpe i stue og i kjellerstue, peis med glassdør tilknyttet teglsteinspipe i stue, samt gulvvarme på begge bad i 1. etasje.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring datert 23.09.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden.
Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.
Kommunale avgifter fakturert på eiendommen var kr 17 402,- i 2025.
Årsprognose for 2026 er kr 16 047,-.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Ellen Thuve Berntsen Eiendomsmegler
Fasiliteter
- Balkong/Terrasse
- Garasje / P-plass
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se
www.dsa.no.
Eiendommen ligger i et område med middels til lav aktsomhet for radon.
Bygget er ikke utført med radonsperre.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 17 402