Norefjell

Langlia 3

Koselig hytte m/2 soverom og hems | Terrasse på ca. 28 m² | Vedovn i stue | Ski in/ ski out til Norefjell Skisenter

Prisantydning

kr 2 750 000

Totalpris

kr 2 819 840

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 2 750 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 68 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 69 840

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)

Festeavgift/år

kr 4 832

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

46 m2

Postnummer:

3536 Noresund

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

2 228 m2, festet

Energimerking:

BRA-i:

46 m2

Byggeår:

1987

Rom:

3

Soverom:

2

BRA:

46 m2

Postnummer:

3536 Noresund

Eierform:

Eierseksjon

Tomt:

2 228 m2, festet

Energimerking:

BRA-i:

46 m2

Byggeår:

1987

Rom:

3

Soverom:

2

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Langlia 3. Seksjonert hytte på Norefjell med umiddelbar nærhet til Norefjell alpinanlegg, velpreparerte skiløyper og helårs turterreng. Eiendommen har en attraktiv plassering i et veletablert hyttefelt, omgitt av flott natur og gode rekreasjonsmuligheter. Oppholdsrommet kombinerer stue og kjøkken i en åpen løsning med god plass til spisebord og sofagruppe under en luftig skråhimling. Planløsningen rommer videre to soverom, et separat toalettrom og bad. Høydepunkter: - Terrasse på ca. 28 m² - Vedovn med stålpipe i stuen - Soveromsvinduer fornyet i 2024 - Ca. 200 meter til Norefjell Skisenter - Preparerte langrennsløyper ca. 100 meter fra hytta - Ny varmtvannsbereder montert i 2023 Velkommen til visning!

Kart

Kart over Langlia 3

Mer informasjon om eiendommen

Nærområdet

Nærområdet

Eiendommen ligger sentralt i alpinlandsbyen på Norefjell, omtrent 660 meter over havet i skrånende terreng. Fra hytta er det ski in/ ski out samtidig som du har naturen tett innpå og et solid utgangspunkt for friluftsliv gjennom alle årstider. På vinterstid har du preparerte skiløyper under hundre meter fra hytteveggen, med direkte tilgang til et sammenhengende løypenett på over 300 kilometer med spor over snaufjell og gjennom skogsterreng. Norefjell Skisenter ligger tett på eiendommen, med varierte alpinbakker og heiser for både nybegynnere og erfarne skikjørere. Vår, sommer og høst byr fjellet på merkede turstier mot topper som Høgevarde, fine sykkelveier og gode muligheter for fjellvandring og bærplukking. Nede ved Krøderen finner du Norefjell Golfklubb og fine badeplasser langs vannet. De daglige innkjøpene ordnes enkelt til fots, da Joker Norefjell ligger i gangavstand fra hytta med søndagsåpent og døgnåpen selvbetjening. Gangavstand til Olympique Norefjell som er en restaurant og afterski-destinasjon inspirert av de franske og italienske alpene, med historisk hyllest til Vinter-OL 1952. Norefjell Ski og Spa ligger en kort kjøretur unna for deg som ønsker restaurantbesøk, bad eller velværetilbud. Adkomsten til eiendommen er enkel og helårsåpen via et godt utbygd veinett. Fra Hønefoss tar kjøreturen under en time, mens du fra Drammen og Oslo bruker om lag halvannen til to timer med bil opp til hyttetunet.

Reguleringsplan

Eiendommen er omfattes av Bebyggelsesplan_Alpinlandsbyen (plan-ID 3318 53), vedtatt 29.05.1990. Eiendommen omfattes av Kommunedelplan - Norefjell, vedtatt 11.11.2021. Arealbruken er i planen avsatt til kombinert bebyggelse og anleggsformål (nåværende). For området gjelder det et krav om reguleringsplan. Flom: Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent, På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med nesten aldri aktsomhet for flom. Flom i vassdrag kan føre til oversvømmelser, at løsmasser fraktes over store områder og til flomskred i bratte områder Etablerte sikringstiltak f.eks. terrengtiltak, dreneringsgrøfter, flomverk, skredvoll kan redusere sannsynligheten for fare. Det kan være forbud mot tiltak og arbeider langs vann og vassdrag og av arealplanen fremkommer byggegrenser. Kartene garanterer ikke at potensielle skred og ras ikke kan nå lengre ut enn til de angitte faresoner. Norges vassdrags- og energidirektorat, NVE, har utarbeidet egne retningslinjer for skredfare knyttet til vassdrag se www.nve.no. Eiendommen berøres av hensynssone H320 Flomfare. I henhold til kommunedelplanens bestemmelser § 16.3 tillates det ikke etablering av ny bebyggelse langs vann og vassdrag lavere enn nivået for en 200-års flom. Det kan gjøres unntak dersom det gjennomføres tiltak som sikrer ny bebyggelse mot flom. Reguleringsplan eller byggesøknad i disse områdene må dokumentere effekten av sikringstiltak. Radon: Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med middels til lav aktsomhet for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, hhv. www.stralevernet.no og www.ngu.no. Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

Øvrig info

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Registerbetegnelse

  • Gårdsnummer: 209
  • Bruksnummer: 1
  • Seksjonsnummer: 3
  • Festenummer: 65
  • Kommunenummer: 3318 - Krødsherad
  • Borettslag / Sameie navn: Langlia 3

Informasjon borettslag / sameie

Regnskap / Budsjett:
Sameiet er ikke formalisert med særskilte vedtekter, styre eller budsjett, regnskap og årsberetning. Det foreligger ingen skriftlig avtale vedr. bruk av fellesareal og fakturaer betales fortløpende.

Areal

BRA: 46 m2
BRA-i: 46 m2
TBA: 28 m2

Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

Parkering

Hytta disponerer 1 p-plass på felles parkering.

Eiendom

Tomteareal er 2 228 m2 festet tomt.

Felles festet tomt for sameiet. Eiendommen ligger i et etablert hytteområde på Norefjell, ca. 660 meter over havet, og tomten er plassert i relativt skrånende terreng. Uteområdene er opparbeidet med grøntarealer og naturlig fjellvegetasjon. Fellesarealene disponeres i fellesskap av sameiets seksjonseiere.

Byggeår

1987

Innhold

Fritidsbolig over ett plan med hems som består av følgende rom: Etasje BRA-i: Gang, stue/kjøkken, to soverom, bad og toalettrom. Hems: Innredet med sengeplasser. Terrasse på 28 m² med utgang fra stue/kjøkken. I tillegg er det en utvendig bod/skap. Det er ikke fremlagt byggetegninger for eiendommen.

Standard

Fritidsbolig over ett plan med hems, oppført i 1987. Hytta har en tradisjonell hyttestil med trepanel på veggene og skråhimling i oppholdsrommet. Taktekkingen med asfaltshingel samt takrenner og nedløp ble fornyet i 2018, og det er gjennomført jevnlige oppgraderinger med ny varmtvannstank i 2023, nye soveromsvinduer i 2024 og utskifting av blandebatteri og stoppekran i 2025. Gang: Gangen gir adkomst til hyttas øvrige rom og har belegg på gulv samt panelte vegger. Rommet har plass til å henge fra seg yttertøy og sette fra seg sko, og herfra er det stigeadkomst opp til hemsen. Stue: Stuen har skråhimling i trepanel med synlig mønebjelke og laminat på gulv. Rommet er utstyrt med en vedovn tilknyttet isolert stålpipe, som gir god varme på kjølige dager. Det er plass til sofagruppe ned flere sitteplasser. Kjøkken: Kjøkkenet ligger i åpen løsning mot stuen og har innredning med profilerte fronter og benkeplate i laminat. Kjøkkenet er utstyrt med oppvaskkum av stål, kjøkkenventilator med avtrekk ut, samt kjøl/fryseskap og oppvaskmaskin. Det er plass til spisebord i tilknytning til kjøkkendelen, og det ble skiftet deler av pexrør fra bereder til kjøkken i 2025. Bad: Badet har baderomspanel på vegger og vinylbelegg med gulvvarme. Rommet er utstyrt med servant, dusjkabinett og naturlig ventilasjon via veggventil i yttervegg. I 2025 ble det montert nytt blandebatteri. Badet har et oppgraderingsbehov. Toalettrom: Toalettrommet er innredet med toalett i porselen og servant. Rommet har belegg på gulv, panel på vegger og tak, samt naturlig ventilasjon. Stoppekran ble skiftet i 2025. To soverom: Hytta har to soverom, begge med trevinduer med isolerglass fra 2024. Rommene har panelte vegger, teppe på gulv og plass til sengeløsninger og oppbevaring. Hems: Hemsen er innredet med sengeplasser og har lav takhøyde med trepanel i skråhimling og på vegger. Terrasse: Terrassen er oppført på understøttende bjelker og pilarer, med spaltet tredekke og malt rekkverk. Uteplassen har god plass til sittegruppe og utemøbler. Overflater: Gulv: Parkett, teppe og flisbelegg. Vegger: Trepanel. Himling: Trepanel. Skråhimling i hytta. Lagring: Utvendig bod/skap. Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG3 - Store eller alvorlige avvik - Bad - Generell | Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. - Bad - Vanntett sjikt, membran og sluk | Våtrommet har eldre våtromsløsninger for gulv og vegg som er etablert før år 2000. Tettesjiktet har derfor usikker fremtidig funksjon. Våtromsvinyl med synlige sveiseskjøter på gulv er eldre enn 20 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Nedløp, beslag og skorsteiner over tak | Det er tegn til utettheter i takrenner og frostsprengning i nedløp. Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier. Dette kan utgjøre en sikkerhetsrisiko. - Takkonstruksjon/Loft | Loftet er ingen loft og det mangler dokumentasjon på utførelsen. - Yttervegger/Veggkonstruksjon | Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Kledning er nær terreng/terrasse. - Vinduer og takvinduer/takluker/overlys | Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelig å åpne og lukke. Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. - Ytterdører | Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. - Terrasser og plattinger på terreng | Det er påvist nedbøyning. - Overflater - gulv | Belegg i gang er ikke tilstrekkelig festet, og løsner fra underlaget. - Etasjeskiller og bærende konstruksjoner | Registrert muggdannelse og deformasjon i enkelte plater under gulv. - Skadedyr og fuktkrevende insekter | Eier opplyser at det er/har vært registrert skadedyr. Det er påvist inntrekksveier for gnagere. Utsatt i gesims. - Bad - Dokumentasjon for våtrom | Det foreligger ikke dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Det foreligger ikke godkjent dokumentasjon på diffusjonssperre mot kald sone. Diffusjonssperre mot kald sone er en fuktsperre som hindrer at varm, fuktig luft fra våtrom trenger inn i kalde konstruksjoner og gir kondens og skader. - Bad - Overflater, vegger og himling | Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (dusj), løsningen eller byggematerialet er uegnet. - Bad - Overflater gulv | Det er mulighet for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå til sluk. Det er påvist avvik på varmekilde. - Bad - Ventilasjon | Det er kun lufteventil i yttervegg. - Kjøkken - Overflater og innredning | Foliering slipper enkelte steder. - Toalettrom - Overflater og konstruksjon | Det er påvist skader som misfarging i belegg. - Toalettrom - Avtrekk/ventilasjon | Det er naturlig ventilering fra toalettrom ut ifra forskriftkrav. Det mangler luftespalte i eller rundt dør. - Innvendige vannledninger | Kobberrør med loddede, klemte eller andre type skjøter eldre enn 33 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. - Varmtvannsbereder/tank | Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank. - Fuktsikring og drenering | Fuktsikring som er utført i henhold til standarden/anbefalinger frem til 1990-tallet er eldre enn 25 år, og har derfor usikker fremtidig funksjon. - Terrengforhold | Det er ikke tilstrekkelig fall ut fra veggliv og dermed muligheter for vannansamlinger ved mye regn og snøsmelting. Observer forholdene i slike perioder, og foreta tiltak ved behov. Tiltak må ses i sammenheng med drenering. Eiendommen ligger i et flomutsatt område i henhold til kommunedelsplan/NVE. Helse, miljø og sikkerhet - Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Pipe og ildsteder: Det er åpenbar risiko for helse, miljø og risiko på grunn av avvik i pipe/skorsteiner og ildsteder. Tilsynsrapport fra brannforebyggende enhet er under 5 år og vurderingen baseres på den. - Elektrisk anlegg: Det er behov for at en kvalifisert elektrofaglig person kontrollerer det elektriske anlegget.

Hvitevarer

Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

Adkomst

For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.

Byggemåte

Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport. Fritidsbolig fundamentert med pilarer i betong. Veggene har bindingsverkskonstruksjon og stående kledning. Gulv er utført som trebjelkelag (stubbloftskonstruksjon). Taket er et saltak med sperrekonstruksjon og undertak av rupanel, tekket med asfaltshingel.

Eiendomstype

Fritidseiendom

Oppvarming

Elektrisitet og vedfyring. Vedovn i stuen og gulvvarme på badet. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

Strømforbruk

I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.

Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Privat vei som vedlikeholdes av brukerne.

Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

Budgivning

Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

Overtakelse

Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.

Andre relevante opplysninger

Eierforholdet reguleres av eierseksjonsloven av 16.06 2017 nr. 65. Med eierseksjon forstås sameieandel i bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av bolig. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Seksjonseiere kan holdes solidarisk ansvarlig for andres mislighold av fellesutgiftene i forhold til sin sameiebrøk. I følge Eierseksjonsloven skal det foreligge vedtekter i et sameie. Vedtektene kan endres iht. bestemmelsene i lov om eierseksjon. Manglende sameievedtekter medfører ikke at det er et «ulovlig» sameie, men sameierne anbefales å bidra til at det opprettes slike vedtekter som loven tilsier.

Boligselgerforsikring

Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder. Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.

Boligkjøperforsikring

Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

Avgiftsbeskrivelse

I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk. Kommunale avgifter fakturert på eiendommen var kr 9 844,- i 2025. Årsprognose for 2026 er kr 8 465,-. Det er installert vannmåler og kommunale avgifter betales etter forbruk.

Innløsningsvilkår festeavgift

Det er ifølge bortfester ikke fremmet krav om innløsning. Bortfester har opplyst at innløsning ikke er aktuelt med mindre et slikt ønske fremmes samlet av samtlige i sameiene.

Regulering av festeavgift

Festeavgiften kan i følge festekontrakten reguleres hvert 10. år. Neste regulering er i 2035. Festeavgiften reguleres i tråd med endring i konsumprisindeksen. Festeavgiften ble sist regulert i 2025, og det er ifølge bortfester ikke foretatt engangsløft.

Festetid

Festetiden er 80 år regnet fra 01.03.1987. Når festetiden er ute, forlenges festeavtalen automatisk slik at festet løper på samme vilkår, inntil det blir sagt opp av fester eller fester krever tomten innløst. For nærmere omtale av vilkårene for innløsning vises til tomtefestelovens kapittel 6.

Betalingsbetingelser

Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

Fasiliteter

  • Balkong / Terasse

Adgang til utleie

Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Korttidsutleie: Det følger av eierseksjonsloven § 24 at korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig ikke er tillatt. Bestemmelsen gjelder ikke for fritidsboliger. Med korttidsutleie menes utleie inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn. Slik beslutning krever et flertall på minst to tredjedeler av de avgitte stemmene på årsmøtet. Kopi av eventuelle vedtekter ligger vedlagt i salgsoppgaven. Selger har tidvis leid ut hytta via Airbnb med årlige leieinntekter på ca. 80-100.000,- pr. år.

Radon

Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Eiendommen ligger i et område med middels til lav aktsomhet for radon. Bygget er ikke utført med radonsperre.

Sentrale lover

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.  Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.  Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.  På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.  Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.  Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.  Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.  En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.  Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.  Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).  Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.  Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.  Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.  En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.  I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

Personopplysningsloven

I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

Kommunalinfo

  • Kommunale avgifter: kr 9 844

Kjøpe og selge - steg for steg

Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

Var det lett å finne informasjonen du lette etter?