Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 28
- Bruksnummer: 1194
- Seksjonsnummer: 45
- Kommunenummer: 1106 - Haugesund
- Borettslag / Sameie navn: Hauge Bygård
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 818751362
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Megler har kopi av årsregnskap for 2025 og budsjett for 2026. Dette kan interessenter få oversendt.
Årsresultat for 2025: overskudd kr 1 436 455,- (kr 400 761,- i 2024).
Driftsinntekter for 2025: kr 4 094 745,-
Driftskostnader for 2025: kr 1 944 039,-
Driftsresultat for 2025: kr 2 150 706,-
Netto finansposter for 2025: kr -714 251,-
Budsjetterte driftsinntekter for 2026: kr 7 697 991,-
Budsjetterte driftskostnader for 2026: kr 5 797 391,-
Budsjettert årsresultat for 2026: overskudd kr 1 199 514,-
Disponible midler pr. 31.12.2025: kr 1 705 649,-
Egenkapital pr. 31.12.2025: kr -9 067 548,-. Negativ egenkapital fremkommer som følge av utført renovering, og styret vurderer at forutsetningen om fortsatt drift er til stede.
På ekstraordinært årsmøte 20.04.–22.04.2026 ble det vedtatt å bytte sameiets revisor fra KPMG AS til Alfa revisjon AS, gjeldende fra og med regnskapsåret 2025.
Vedtekter / Husordensregler:
Interessenter plikter å sette seg inn i sameiets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Beboernes forpliktelser:
Seksjonseier som forårsaker unødig brannutrykking skal dekke alle kostnader vedrørende brannutrykkingen. Sameiere betaler sin egenandel i forsikringen dersom de eller leietakere har forårsaket skaden. Påkostninger på den enkelte bruksenhet som ikke omfattes av sameiets fellesforsikring må den enkelte sameier selv forsikre, og innboforsikring må tegnes av den enkelte sameier.
Styregodkjennelse:
Det kreves ikke styrets godkjennelse, kun eierskiftemelding. Sameierne kan fritt selge sine bruksenheter, men ethvert salg skal meldes skriftlig til styret eller forretningsfører med opplysning om hvem som er ny eier.
Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett på eiendommen.
Felleskostnader
kr 9 794,51 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Felleskostnader dekker betjening av andel fellesgjeld, bygningsforsikring, internett og diverse vedlikehold/drift.
Internett: kr 299,-
Renter lån 1616.2565165: kr 933,-
Avdrag lån 1616.2565165: kr 350,-
Avdrag lån 1636.75.47778: kr 521,-
Renter lån 1636.75.47778: kr 1 730,-
Felleskostnader: kr 5 961,51
Rentenivå, eventuelt nye låneopptak, endret nedbetalingsplan og årsmøtevedtak kan påvirke felleskostnadenes størrelse.
Beløpet er opplyst av forretningsfører pr. 05.10.2026, og avhenger av de avtaler som sameiet til enhver tid har inngått.
Fellesgjeld
Total fellesgjeld for sameiet er kr 14 205 959,31 pr. 05.10.2026 og lånevilkårene er:
Bank: DnB
Lånenummer: 1636.75.47778
Type: Annuitetslån, 4 terminer per år
Restsaldo pr. 05.10.2026: kr 10 505 959,31
Andel av saldo: kr 309 676,50
Innfrielsesdato: 30.06.2048
Rente: 6,70 %
IN-ordning: Ja. Sameiet har etablert IN-ordning, som muliggjør del- eller nedbetaling av hver enkelts andel av fellesgjelden. Dette kan gjøres inntil to ganger årlig, henholdsvis på sommeren og rundt årsskiftet.
Bank: DNB
Lånenummer: 1516.25.65165
Type: Annuitetslån, 4 terminer per år
Restsaldo pr. 05.10.2026: kr 3 700 000,-
Andel av saldo: kr 103 600,-
Innfrielsesdato: 01.11.2046
Rente: 6,70 %
IN-ordning: Ja. Sameiet har etablert IN-ordning, som muliggjør del- eller nedbetaling av hver enkelts andel av fellesgjelden. Dette kan gjøres inntil to ganger årlig, henholdsvis på sommeren og rundt årsskiftet.
kr 413 276,50
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 05.10.2026
Forsikringspolise
95671023
Areal
BRA: 87 m
2BRA-i: 73 m
2BRA-e: 14 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Etasje
3
Parkering
Felles oppstillingsplass. Ellers parkering i gate etter gjeldende bestemmelser.
Eiendom
Tomteareal er 3 782 m2 på eiet tomt.
Fellestomt for boligsameiet. Tomten og utearealene er fellesareal for sameiet og er pent opparbeidet og består blant annet av felles gårdsrom og hage.
Byggeår
1920
Innhold
Leilighet som består av følgende rom:
3. etasje BRA-i: Gang, kott, toalettrom, kjøkken, to soverom, stue og bad/vaskerom.
Kjeller BRA-e: To boder.
Loft BRA-e: Bod.
Standard
Leilighet i 3. etasje med god planløsning i et klassisk boligbygg fra 1920, sentralt på Hauge.
Entré:
Entréen har plass til å henge av seg ytterklær og sko.
Stue:
Stuen har overflater i tidsriktige fargetoner. Rommet har god plass til sofagruppe, sofabord og mediemøbler. Sprossevindu slipper inn godt med dagslys, og stuen har dørforbindelse videre inn til både spisestue og soverom.
Spisestue:
Romslig spisestue i tilknytning til stuen, med god plass til et langbord for sosiale sammenkomster. Rommet har fine lysforhold fra vinduer med sprosser i vinkel, samt dype vindusposter. Rommet kan også benyttes som soverom 2.
Kjøkken:
Kjøkkenet er innredet med glatte, lyse fronter og har integrerte hvitevarer bestående av platetopp, stekeovn, oppvaskmaskin og kjøl/frys, samt ventilator montert over kokesonen. Vindu mot omgivelsene gir naturlig dagslys, og det er plass til et lite spisebord i rommet.
Soverom:
Soverommet har adkomst fra stuen og ligger i direkte tilknytning til badet. Rommet har god plass til dobbeltseng, nattbord og garderobeskap. Veggene er malt i en behagelig fargetone, og vinduet gir utsyn over nærområdet.
Bad/vaskerom:
Baderommet har fliser på vegger og gulv og er utstyrt med baderomsinnredning med servant, dusjkabinett, toalett og opplegg for vaskemaskin.
Toalettrom:
Separat toalettrom utstyrt med gulvmontert toalett og servant med underskap.
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Herunder også punktet om helse, miljø og sikkerhet.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak
- Etasjeskiller og bærende konstruksjoner | Det er registrert nedbøyninger/skjevheter. Det er registrert inntil 15mm skjevheter ved målinger fra stuen og inn i og mot kjøkken. Målinger er utført med selvnivellerende laser. Konsekvensen av skjevheter er hovedsakelig estetisk og kan gi noe redusert komfort, men har normalt liten betydning for den daglige bruken av boligen. Dersom det oppstår ytterligere nedbøyning over tid, kan dette indikere behov for nærmere undersøkelser av bærende konstruksjoner. Det er registrert mindre skjevheter i etasjeskillet. Skjevhetene vurderes å være av begrenset omfang og har på befaringstidspunktet ingen påvist betydning for konstruksjonens funksjon eller sikkerhet. Det er ikke registrert andre forhold som tilsier at skjevhetene er under utvikling, og det vurderes derfor ikke å være behov for utbedring nå. Forholdet bør likevel holdes under observasjon, og dersom skjevhetene øker eller det oppstår nye sprekker, setninger eller funksjonsavvik, anbefales en nærmere undersøkelse av konstruksjonen.
- Kjøkken - Overflater og innredning | Det er ikke montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum utført etter 1 juli 2010. Manglende lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin eller oppvaskkum innebærer økt risiko for uoppdagede vannlekkasjer. Dette kan føre til fuktskader på kjøkkeninnredning, gulv og underliggende konstruksjon. Det er ikke montert lekkasjedeteksjon med automatisk vannavstenging ved oppvaskmaskin og oppvaskkum, selv om installasjonen er opplyst utført etter 1. juli 2010. Ved en eventuell lekkasje kan vann derfor renne ut og skade kjøkkeninnredning, gulv og tilstøtende konstruksjoner før lekkasjen oppdages.
- Toalettrom - Avtrekk/ventilasjon | Det er naturlig ventilering fra toalettrom ut ifra forskriftkrav. Naturlig ventilering gir begrenset luftutskifting, med risiko for opphopning av fukt og dårlig inneklima. For et toalettrom etablert etter TEK10 i 2016 var det krav om avtrekk med tilfredsstillende effektivitet. Veiledningen angir 36 m³/time, tilsvarende 10 liter/sekund, for separat toalett. Toalettrommet har ventil i vinduet, åpningsbart vindu og luftespalte under døren, men mangler separat avtrekk. Luftespalten muliggjør tilluft, men det er ikke dokumentert tilfredsstillende bortledning av luft og lukt fra rommet.
TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig
- Andre utvendige forhold | For info. Det er opplyst at tak/tekking skal oppgraderes på bygget. Det er også da tiltenkt å skifte takvinduer. Om og når dette skal utføres er for øvrig ikke kjent og må undersøkes ytterligere med styret i sameiet.
Helse, miljø og sikkerhet
- Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Uavklarte radonforhold kan innebære risiko for helseskadelig eksponering over tid.
- Elektrisk anlegg: Det er behov for at en kvalifisert elektrofaglig person kontrollerer det elektriske anlegget.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Boligbygg med flere enheter er oppført på grunnmur i betong med betonggulv. Yttervegger i pussede murfasader. Etasjeskiller i betong e.l. Saltak i trekonstruksjon som er tekket med takstein.
Eiendomstype
Selveierleilighet
Oppvarming
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene.
Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring datert 29.10.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden.
Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Andel fellesformue
kr 40 253
Dette utgjør andelens fellesformue pr. 31.12.2025
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Felleskostnadene har blitt justert da sameiet foretar oppgradering på taket på ett av tre bygninger i sameiet. Takene på de øvrige to byggene vil bli oppgradert i hhv. 2028 og 2030. I den forbindelse vil det bli foretatt en økning av felleskostnadene.
Eierforholdet reguleres av eierseksjonsloven av 16.06 2017 nr. 65. Med eierseksjon forstås sameieandel i bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av bolig. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Seksjonseiere kan holdes solidarisk ansvarlig for andres mislighold av fellesutgiftene i forhold til sin sameiebrøk. I følge Eierseksjonsloven skal det foreligge vedtekter i et sameie. Vedtektene kan endres iht. bestemmelsene i lov om eierseksjon. Manglende sameievedtekter medfører ikke at det er et «ulovlig» sameie, men sameierne anbefales å bidra til at det opprettes slike vedtekter som loven tilsier.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
Gjensidige Forsikring ASA
Avgiftsbeskrivelse
Avgiftene dekker vann, avløp, eiendomsskatt samt renovasjon til Him. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.
Renovasjon faktureres særskilt av Haugaland Interkommunale Miljøverk IKS (HIM), men er inkludert i det oppgitte årsbeløpet.
Betalingsbetingelser
Salgsverdi for beregning av dokumentavgift ved salg av eierseksjon med fellesgjeld, er seksjonens fulle verdi. Dvs at fellesgjelden inngår i avgiftsgrunnlaget. Fellesgjelden pr. tidspunkt for innhenting av opplysninger fra forretningsførere vil bli lagt til grunn for beregningen, hvis ikke store avvik på fellesgjelden oppstår i salgsperioden. Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Rami Herz Eiendomsmegler
Megler: Aud Prestegard Brandt Salgsstøtte
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Korttidsutleie: Det følger av eierseksjonsloven § 24 at korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig ikke er tillatt. Bestemmelsen gjelder ikke for fritidsboliger. Med korttidsutleie menes utleie inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn. Slik beslutning krever et flertall på minst to tredjedeler av de avgitte stemmene på årsmøtet. Kopi av eventuelle vedtekter ligger vedlagt i salgsoppgaven.
I henhold til sameiets vedtekter er korttidsutleie av hele boligseksjonen begrenset til maksimalt 60 døgn per kalenderår. Bortleie skal meldes skriftlig til styret eller sameiets forretningsfører med opplysning om hvem som er leietaker.
Radon
Boligen ligger minimum tre etasjer over bakkenivå, og radonmåling er ikke relevant.
Boligen ligger i et område hvor det historisk er lav radonstråling ifølge kart fra Norges geologiske undersøkelse.
Bygget er ikke utført med radonsperre.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 12 270