Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 43
- Bruksnummer: 85
- Kommunenummer: 3907 - Sandefjord
Areal
BRA: 331 m
2BRA-i: 331 m
2TBA: 64 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Etasje
3
Parkering
Parkering på egen tomt i gruset innkjørsel. Det er montert to utvendige elbilladere ved biloppstillingsplass.
Eiendom
Tomteareal er 1 163 m2 på eiet tomt.
Hagen er gjerdet inn med et sjarmerende steingjerde, og det er mye fin beplantning i form av både trær, busker og bed. Eier har gjort mye arbeid ute i 2025. Det er blant annet opparbeidet parkeringsplasser omkranset av granittstein og anlagt gårdsplass med elvesten med underlag. Det er nydelige bed på gårdsplass med granittstein støpt fast. Det er også plantet rikelig med flott beplantning, slik som 40-50 meter med agnbøkhekk, 7 stk Japanvier-trær, tre stk hjertetrær, lønnetre, flere japansk kirsebærtrær og ca 20 rosebusker pluss diverse andre planter. Herskapelig eiendom med stor, solrik tomt og vakker hage. Her er det god plass til både lek, aktivitet og rolige stunder i grønne omgivelser. Den solrike tomten byr på gode solforhold gjennom dagen og danner en perfekt ramme for hyggelige sammenkomster, hagefester og lange sommerdager. Rikelig med parkeringsplass gjør eiendommen både praktisk og familievennlig.
Byggeår
1918
Innhold
Enebolig over to etasjer, loft og grovkjeller som består av følgende rom:
1. etasje BRA-i: Hall, garderobe, soverom / kontor, bad, gang med kjellerlemm, tv-stue, stue, kjøkken og spisskammers.
2. etasje BRA-i: Trapperom, tre soverom, stue, bad ved hovedsoverom, bad 2 og vaskerom.
Loft BRA-i: Trapperom og hobbyrom.
Grovkjeller BRA-i: Bod / lagringsrom.
Markterrasse på ca. 50 m². To balkonger på henholdsvis 6 m² og 8 m² med adkomst fra 2. etasje.
I tillegg er det en frittstående lekestue som benyttes som bod for lagring av hageredskaper og lignende. Bygget har en innvendig takhøyde på ca. 1,8 meter og regnes ikke som målbart bruksareal.
Standard
Herskapelig jugendvilla oppført i 1918 over fire plan, omfattende oppgradert og foredlet i perioden 2022–2024. Eiendommen ble i 2023 godkjent bruksendret til enebolig med ferdigattest. Den opprinnelige arkitekturen er ivaretatt med klassiske detaljer som buede vinduer, stukkatur og kakkelovn, kombinert med moderne komfort. Det er etterisolert, lagt ny bordkledning, ny glasert takstein, satt inn nye 3-lags vinduer og dører, samt installert nytt elektrisk anlegg, nye rør-i-rør og luft-til-vann-varmepumpe tilknyttet gulvvarme.
Entré og hall
Boligen ønsker velkommen med et innbydende inngangsparti mot øst, som ble bygget opp på nytt i forbindelse med oppgraderingen. Herfra kommer du inn i en romslig hall med flislagt gulv og behagelig gulvvarme. I direkte tilknytning ligger et eget, romslig garderoberom med svært gode oppbevaringsmuligheter for yttertøy og sko. Et elegant, hvitmalt trappeløp binder boligens etasjer fint sammen og bidrar til et helhetlig uttrykk.
Kontor/soverom 1. etasje
Praktisk plassert i tilknytning til hallen ligger et fleksibelt rom som passer godt som hjemmekontor, gjesterom eller soverom. Rommet har parkett med gulvvarme, lyse malte veggflater og et fint vindu som sørger for gode lysforhold. Her er det god plass til både skrivebord, seng og ønsket møblering.
Bad 1. etasje
Delikat, flislagt bad oppgradert i henhold til TEK17, med ferdigattest fra 2023. Badet har gulvvarme, smøremembran og rennesluk. Veggene er flislagt i dusjsonen. For øvrige deler av veggene er det opplyst av nåværende eier at det er benyttet godkjent våtromssystem og
våtromsmaling. Himlingen er malt og glatt. Rommet er innredet med overlimt servant, søylevask, veggmontert toalett og stilren dusjvegg i glass.
Stue
Stuene i 1. etasje ligger i åpen forbindelse og skaper et romslig og representativt oppholdsareal med parkett og behagelig gulvvarme. I hovedstuen står en flott, hvit kakkelovn som tilfører rommet både karakter og atmosfære. Denne er tilknyttet teglsteinspipe med nytt stålrøykrør.
Detaljer som stukkatur og takrosett understreker boligens klassiske uttrykk, mens store vindusflater med karakteristiske sprosser sørger for rikelig med naturlig lys. Den gode romfølelsen gir fine møbleringsmuligheter, med plass til både en romslig sofagruppe og et stort spisebord for hyggelige sammenkomster.
Kjøkken
Et innholdsrikt og elegant kjøkken med profilerte fronter og benkeplate i naturstein. Den romslige kjøkkenøyen tilfører både arbeidsflate, oppbevaring og et naturlig samlingspunkt i hverdagen. Kjøkkenet har integrerte hvitevarer i form av stekeovn, oppvaskmaskin, kjøl/fryseskap og induksjonstopp med integrert kullfilterventilator.
For ekstra trygghet er det montert komfyrvakt over kokesonen samt vannstoppsystem med fuktføler under benkeskapene. Parkett med gulvvarme bidrar til en lun atmosfære, og foran vinduet er det naturlig plass til spisebord. Som en ekstra praktisk kvalitet ligger et eget spisskammers i direkte tilknytning til kjøkkenet, med gode hyller og oppbevaringsmuligheter.
Markterrasse
Fra 1. etasje er det direkte utgang til en flott, sør- og vestvendt markterrasse belagt med belegningsstein. Her er det god plass til å etablere flere hyggelige soner med sittegrupper, spiseplass og grill. En terrasse som ligger godt til rette for både rolige dager i solen og sosiale sammenkomster.
Stue 2. etasje
I 2. etasje ligger en lys og hyggelig stue med parkett og gulvvarme. Det store, buede vinduet gir rommet særpreg og slipper inn godt med dagslys, mens en glassdør leder videre ut til balkongen. Rommet har fleksible møbleringsmuligheter og passer ypperlig som ekstra TV-stue, arbeidsplass eller en roligere oppholdssone.
Hovedsoverom
Et romslig hovedsoverom med en luftig atmosfære, ekstra takhøyde og takvindu som tilfører rikelig med naturlig lys. Rommet har parkett med gulvvarme og et klassisk, buet vindu som harmonerer flott med boligens arkitektur. Som en ekstra komfort har hovedsoverommet direkte adkomst til eget bad.
Bad ved hovedsoverom
Hovedsoverommet kompletteres av et eget, romslig bad oppført etter TEK17, med ferdigattest fra 2023. Her er det flislagt gulv med gulvvarme, smøremembran og rennesluk. Dusjsonen har flislagte vegger. For øvrige deler av veggene er det opplyst av
nåværende eier at det er benyttet godkjent våtromssystem og våtromsmaling. Himlingen er malt og glatt. Badet er smakfullt innredet med baderomsinnredning og overlimt vask, veggmontert toalett, frittstående badekar og dusjvegg i glass. Kombinasjonen av både badekar og dusj gir rommet en komfortabel og funksjonell utforming.
To soverom 2. etasje
Etasjen byr videre på to gode soverom, begge med parkett og gulvvarme. Rommene har lyse, malte flater og flotte, store buede vinduer som gir både karakter og gode lysforhold. Begge rommene har plass til dobbeltseng og garderobeskap, og byr på flere møbleringsmuligheter.
Bad 2 (2. etasje)
Et praktisk og delikat flislagt bad etablert i henhold til TEK17, med ferdigattest fra 2023. Gulvet har gulvvarme, smøremembran og rennesluk. Veggene er flislagt i dusjsonen. For øvrige deler av veggene er det opplyst av nåværende eier at det er benyttet godkjent våtromssystem og
våtromsmaling. Badet er innredet med nedfelt servant, veggmontert toalett og dusjvegg i glass.
Vaskerom
Et separat og praktisk vaskerom i 2. etasje, etablert i henhold til TEK17 og med ferdigattest fra 2023. Rommet har flislagt gulv med ca. 10 cm oppkantfliser på veggene, gulvvarme, smøremembran og plastsluk. Veggene er tapetserte, og himlingen er malt og glatt.
Vaskerommet har opplegg for både vaskemaskin og tørketrommel samt en praktisk veggmontert vaskekum, noe som gir gode rammer for en funksjonell vaskesone.
Balkonger
Fra 2. etasje er det utgang til to balkonger, én sørvendt og én vestvendt. Dette gir fine muligheter til å nyte uteplassen gjennom ulike deler av dagen. Begge balkongene har terrassegulv av impregnerte bord, foliemembran som underliggende tekking og tette rekkverk kledd med liggende trekledning.
Innredet loftsrom
Loftsetasjen består av trapperom og et innredet loftsrom/hobbyrom under det karakteristiske mansardtaket. Rommet har trepanel i innvendig tak, malte flater og takvinduer som slipper inn naturlig lys. Arealet gir gode muligheter for hobbyaktiviteter og annen fleksibel bruk. Meget gode lagringsmuligheter bak vegg i lofteasjen
Tilstandsrapporten bemerker at loftsetasjen ikke har tilfredsstillende rømningsveier i henhold til kravene som gjelder for rom til varig opphold.
Kjeller
Grovkjelleren byr på nyttige bod- og lagringsarealer og har adkomst via luke i gulvet under trappen i 1. etasje. Kjelleren har støpt betonggulv og murvegger. Her er også boligens tekniske installasjoner samlet, med varmepumpens innedel, integrert varmtvannstank og akkumulatortank.
Overflater:
Gulv: Parkett i alle rom, foruten i gang og på våtrommene hvor det er fliser. I kjelleren er det grovstøpt betong.
Vegger: I hovedsak malte, glatte flater. Enkelte overflater er tapetserte.
Himling: I hovedsak malte, glatte flater. Trepanel i innvendig tak på innredet loftsrom, og MDF-takpanel i kjellertaket.
Lagring:
Boligen har spisskammers ved kjøkkenet og garderobe i 1. etasje, samt lagringsareal i grovkjeller. På tomten står en frittstående bod (tidligere lekestue) for oppbevaring av hageredskaper og utstyr.
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. Herunder også punktet om helse, miljø og sikkerhet.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak
- Takkonstruksjon/Loft | Takkonstruksjonen er av eldre dato og er i dag innredet og lukket, noe som medfører at det ikke er mulig å foreta en fullstendig kontroll av konstruksjonen. Dette gir økt usikkerhet rundt tilstanden til konstruksjonen, og det er derfor valgt TG 2 på bakgrunn av alder og manglende kontrollmulighet.
- Terrasser og plattinger på terreng | Markterrassen har tydelige ujevnheter i overflaten av belegningsstein.
- Innvendig - Rom under terreng (Råkjeller) | Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Nåværende eier opplyser at det ved større nedbørsmengder eller snøsmelting har kommet noe fukt inn via gulv og overgang mellom gulv og vegg i kjelleren.
- 1. Etasje Bad - Overflater gulv | Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på befaringstidspunktet.
- 2. Etasje Vaskerom - Vanntett sjikt, membran og sluk | Veggene i våtsonen rundt utslagsvasken er tapetsert og har ikke tilfredsstillende membranløsning i henhold til dagens krav. Dette medfører økt risiko for fuktskader i området, da tapet ikke gir tilstrekkelig beskyttelse ved fuktpåkjenning.
- 1. Etasje Kjøkken - Avtrekk | Ventilatoren har kun omluft med kullfilter og mangler avtrekk til det fri. Dette vurderes til TG2 etter NS 3600, da løsningen har redusert funksjon for fjerning av matos og fukt.
- Tomteforhold - Fuktsikring og drenering | Boligen ble oppført uten fuktsperre mot grunnen og utvendig drensplast eller lignende, slik praksis var på oppføringstidspunktet. Dette medfører økt risiko for kapillært oppsug av fuktighet fra grunnen, som over tid kan gi forhøyet fuktinnhold i kjellergulv og nedre deler av veggkonstruksjoner. Dette kan føre til fuktinntrengning og saltutslag på gulv og vegger i kjelleren.
- Tomteforhold - Forstøtningsmurer | Det er påvist mindre sprekker mellom natursteinen og murverket enkelte steder i muren. Det mangler rekkverk/annen sikring på forstøtningsmuren.
- Tomteforhold - Terrengforhold | Det er ikke tilstrekkelig fall fra terrenget på østsiden og ned mot grunnmuren, noe som gir mulighet for vannansamlinger ved muren.
TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig
- 2. Etasje Vaskerom - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Fuktmåling ved hulltaking er foretatt, uten å påvise unormale forhold. Måleresultatet var 9,5 %, som anses som tørre verdier. På bakgrunn av standardens krav er det gitt TG IU, da det ikke er utført fuktmåling tilstøtende våtsonen (som ligger mot ytterveggen). Ved bruk av overflateindikator ved utslagsvasken ble det ikke avdekket forhøyede verdier på befaringsdagen.
Helse, miljø og sikkerhet
- Snøfangere: Det mangler snøfangere på deler av taket.
- Rekkverk: Åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter.
- Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.
- Innvendige trapper: Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i innvendige trapper.
- Håndløper: Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet.
- Rømningsvei loft: Den innredede loftsetasjen har ikke tilfredsstillende rømningsveier i henhold til kravene for rom for varig opphold.
- Forstøtningsmur: Det mangler rekkverk eller annen sikring på forstøtningsmuren.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
Rett nord for sentrumskjernen. For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Enebolig med betonggrunnmur og støpt gulv mot grunn i kjelleren. Ytterveggene er oppført i bindingsverk, utvendig kledd med liggende bordkledning. Etasjeskiller er utført med trebjelkelag. Takkonstruksjonen er et mansardtak med sperrekonstruksjon av tre, tekket med glasert takstein på hovedtaket og foliemembran under terrassegulv på balkongene.
Bod:
Frittstående bod/lekestue fundamentert med Lecablokker under trebjelkelag, yttervegger i plassbygde trekonstruksjoner med liggende trekledning, og tak tekket med pappshingel.
Eiendomstype
Enebolig
Oppvarming
Varmepumpe og vedfyring. Luft-til-vann-varmepumpe installert i 2022 forsyner gulvvarme i alle rom i 1. og 2. etasje, med unntak av spisskammers ved kjøkkenet. Kakkelovn montert i stue i 1. etasje.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Avgiftsbeskrivelse
I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.
Kommunale avgifter fakturert på eiendommen var kr 17 931,- i 2025.
Årsprognose for 2026 er kr 14 636,-.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest 2 virkedager før overtakelsesdato. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Ellen Thuve Berntsen Eiendomsmegler
Fasiliteter
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se
www.dsa.no.
Eiendommen ligger i et område med middels til lav aktsomhet for radon ifølge NGUs aktsomhetskart.
Bygget er ikke utført med radonsperre.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 17 931