Geithus

Tangenveien 17

Frittstående enebolig over to plan på stor eiet tomt | Garasje og uthus | Sentral beliggenhet i etablert boligområde

Prisantydning

kr 1 990 000

Totalpris

kr 2 040 840

Utregning av totalpris:
Prisantydning:

kr 1 990 000

Omkostninger:

Dok.avg. til staten, 2,5%: kr 49 750
Tinglysning av hjemmelsdok.: kr 545
Tinglysning av pantedok.: kr 545

Sum omkostninger: kr 50 840

Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses ett pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i avgifter/gebyrer.

Boligkjøperforsikring kr 16 400 – 19 200 (valgfritt tillegg)

Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

Skal du på visning?

Da er det lurt å ha finansieringsbevis klart.

Søk finansieringsbevis

Usikker på hvor mye du kan låne?

Prøv SpareBank 1 sin boliglånskalkulator

Til lånekalkulatoren

Visning

Henter visninger...

Nøkkelinformasjon

BRA:

155 m2

Postnummer:

3360 Geithus

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 219 m2

Energimerking:

BRA-i:

112 m2

Byggeår:

1920

Rom:

2

Soverom:

1

BRA:

155 m2

Postnummer:

3360 Geithus

Eierform:

Selveier

Tomt:

1 219 m2

Energimerking:

BRA-i:

112 m2

Byggeår:

1920

Rom:

2

Soverom:

1

Selge egen bolig?

Bestill en e-takst av boligen din, så vet du hva du kan kjøpe for.

Beskrivelse

Velkommen til Tangenveien 17. Frittstående enebolig på stor eiet tomt, med garasje og uthus. Eiendommen grenser helt ned mot vannet Eiendommen ligger i et rolig boligområde med gangavstand til Rolighetsmoen gressbane, Rolighetshavna balløkker og busstilbud på Geithus. .Hovedetasjen inneholder entré, vindfang, bad, separat kjøkken samt stue med utgang til terrasse og oppvarming via vedovn og varmepumpe. I andre etasje finnes trapperom, stue og soverom. Boligen har behov for vesentlige oppgraderinger, og full modernisering må påregnes. Høydepunkter:
  • Stor eiet tomt på ca. 1,2 mål
  • Terrasse og platting på ca. 26 m²
  • Enkel garasje på ca. 17 m²
  • Frittstående uthus på ca. 26 m² med boder
  • Vedovn og luft-til-luft varmepumpe i stue Velkommen til visning.
  • Kart

    Kart over Tangenveien 17

    Mer informasjon om eiendommen

    Nærområdet

    Nærområdet

    Eiendommen har en fin og tilbaketrukket plassering på Rolighetsmoen i Geithus. Boligen ligger i et etablert boligstrøk, med en romslig tomt som skråner ned mot vannkanten. Her bor du med naturen tett innpå og rolige omgivelser, samtidig som du har en sentrumsnær beliggenhet med gangavstand til fasilitetene i Geithus. For barnefamilier gir nærområdet en trygg og praktisk ramme rundt hverdagen. Både Stalsberg skole og Kjemperud Fus barnehage kan nås til fots eller på sykkel, og det finnes flere barnehager i nærområdet som Skredsvikmoen barnehage. Området har også gode fritidstilbud for store og små. Like i nærheten ligger Rolighetshavna balløkker og Rolighetsmoen idrettsplass for lek og ballspill. En kort kjøretur unna finner du Furumo idrettspark med idrettsanlegg, lysløyper og Furumo Svømmehall. De daglige innkjøpene ordnes enkelt på Coop Prix i Geithus, som ligger en kort gåtur unna. For et mer omfattende servicetilbud, spisesteder og kjøpesenter er det en kort kjøretur til Vikersund og Åmot. Friluftslivet står sterkt i Modum, og fra eiendommen har du umiddelbar nærhet til fine rekreasjonsmuligheter langs vannet. Bergsjøen og Drammenselva byr på fine badeplasser og fiske, og skogsområdene rundt gir rikelig med turstier i hverdagen. Offentlig kommunikasjon er lett tilgjengelig med bussholdeplass nede i Geithus sentrum. Herfra går det bussforbindelser til blant annet Vikersund, Åmot og Drammen.

    Reguleringsplan

    Eiendommen er uregulert. Dette kan bety begrensninger for utvikling/påbygging, gjenoppbygging etc. Eiendommen omfattes av Kommuneplan Modum kommune 2016 - 2027 (plan-ID 2019010), vedtatt 04.02.2019. I henhold til planen er eiendommen i hovedsak avsatt til boligbebyggelse. En mindre del av eiendommen er avsatt til bruk og vern av sjø og vassdrag med tilhørende strandsone. Eiendommen omfattes også av Kommunedelplan for Kulturminner (plan-ID 2021006), vedtatt 10.05.2021. En mindre del av eiendommen er i tillegg berørt av eldre reguleringsplan GEITHUSEVJA (plan-ID 1985001), vedtatt 05.06.1985, hvor arealet er regulert til naturvernområde i sjø/vassdrag. En del av eiendommen berøres av hensynssone H720 - Båndlegging etter lov om naturvern, i henhold til kommuneplanen. Flom: Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent, På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med aktsomhet for flom. Flom i vassdrag kan føre til oversvømmelser, at løsmasser fraktes over store områder og til flomskred i bratte områder Etablerte sikringstiltak f.eks. terrengtiltak, dreneringsgrøfter, flomverk, skredvoll kan redusere sannsynligheten for fare. Det kan være forbud mot tiltak og arbeider langs vann og vassdrag og av arealplanen fremkommer byggegrenser. Kartene garanterer ikke at potensielle skred og ras ikke kan nå lengre ut enn til de angitte faresoner. Norges vassdrags- og energidirektorat, NVE, har utarbeidet egne retningslinjer for skredfare knyttet til vassdrag se www.nve.no. Radon: Kommunen har plikt til å informere om naturfarer som er kjent. På kart/plan som megler har mottatt fra kommunen er området der eiendommen ligger markert med middels til lav aktsomhet for radon. Radon er et radioaktivt grunnstoff og finnes i byggegrunnen, særlig i grunn med alunskifer og visse typer granitt. Lokale grunnforhold er derfor avgjørende for mengden radon som kan trenge inn i en bygning. Opphold i rom med høye radonkonsentrasjoner over lengre tid gir økt risiko for alvorlig sykdom. Du finner mer informasjon på hjemmesidene til Statens strålevern og Norges geologiske undersøkelse, hhv. www.stralevernet.no og www.ngu.no. Det er ingen kjente pågående plan- eller byggesaker i nærområdet som berører eiendommen. Kopi av kart, målebrev, reguleringsplaner m/bestemmelser etc. ligger vedlagt i salgsoppgaven eller kan fås ved henvendelse til megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.

    Øvrig info

    Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen

    Registerbetegnelse

    • Gårdsnummer: 89
    • Bruksnummer: 154
    • Kommunenummer: 3316 - Modum

    Areal

    BRA: 155 m2
    BRA-i: 112 m2
    BRA-e: 43 m2
    TBA: 26 m2

    Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.

    Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om reglene.

    Parkering

    Parkering i enkel garasje samt på gruset gårdsplass på egen tomt.

    Eiendom

    Tomteareal er 1 219 m2 eiet tomt.

    Eiet tomt. Tomten er relativt flat rundt boligen og skråner ned mot vannet. Uteområdet er opparbeidet med plen, beplantning og gruset gårdsplass. Grensepunktene er registrert som mindre nøyaktige med en beregnet nøyaktighet på 36 cm, og vestre grense mot elven følger en hjelpelinje for vannkant. Oppmålingsforretning hos kommunen kan være aktuelt ved behov for nøyaktig grensefastsettelse. På bakgrunn av dette tas det forbehold om arealets størrelse. Tomtegrensen går ut i veibanen, dette arealet vil derfor ikke kunne medtas i beregningen av utnyttelsesgrad og bebygd areal.

    Byggeår

    1920

    Innhold

    Frittstående enebolig over to etasjer samt krypkjeller som består av følgende rom: 1. etasje BRA-i: Entré, bad, stue, kjøkken og vindfang. 2. etasje BRA-i: Trapperom, stue, soverom og innredet rom. Krypkjeller: Uinnredet. Uthus: 1. etasje BRA-e: Fire boder og vedskjul. Garasje: 1. etasje BRA-e: Garasje. Terrasse på 26 m² med utgang fra 1. etasje, samt en platting på terreng. Det er ikke fremlagt byggetegninger for eneboligen og uthuset. Tilstandsrapporten opplyser at ett av soverommene i andre etasje mangler godkjent rømningsvindu og ikke tilfredsstiller krav til varig opphold.

    Standard

    Frittstående enebolig over to plan med krypkjeller, oppført ca. 1920 på en tomt som skråner ned mot vannet. Boligen har en tradisjonell planløsning med oppholdsrom i første etasje og soverom i andre etasje. Eiendommen har behov for vesentlig oppgradering og modernisering for å nå dagens standard, men byr på et godt utgangspunkt med romslige rom, oppgradert sikringsskap fra 2012 og tilhørende frittstående uthus samt garasje. Vindfang og entré: Vindfanget leder inn i entréen, som binder første etasje sammen og gir adkomst til stue, kjøkken, bad og trappeløpet til andre etasje. Rommet har malt ytterdør med isolerglass og laminat på gulvet. Stue: Stuen har laminat på gulvet og vindusflater som vender ut mot hagen. Rommet er utstyrt med en vedovn montert mot mursteinspipe med flislagt felt under, samt en installert luft-til-luft varmepumpe. Fra stuen er det direkte utgang via balkongdør til terrassen, og rommet gir god plass til sofagruppe og sitteplasser. Kjøkken: Kjøkkenet er innredet med profilerte hvite fronter og benkeplate i laminat, samt oppvaskkum av stål. Rommet er utstyrt med komfyr, kjøl/fryseskap, oppvaskmaskin, komfyrvakt og kjøkkenventilator med avtrekk ut. Det er rikelig med plass til spisebord, og rommet har en åpen overgang mot stuen. Bad: Badet i første etasje har vinylgulv bygget opp i to høyder, panel på veggene samt panel og himlingsplater i taket. Rommet er utstyrt med dusjkabinett, servant, gulvstående toalett og opplegg for vaskemaskin, og varmes opp med panelovn. Ventileringen er naturlig. Badet har et oppgraderingsbehov. Stue i 2. etasje: Fra trapperommet kommer man opp til en loftstue som knytter andre etasje sammen. Rommet har laminatgulv, panelte overflater og vindu som slipper inn dagslys. Her er det plass til sittegruppe eller skrivebord, samt adkomst til etasjens soverom, innredet rom og kott. Soverom: Hovedsoverommet ligger i andre etasje og har god plass til dobbeltseng og øvrig møblement under skråtaket. Rommet har laminat på gulvet, panelte vegger og himling, samt vindusflate mot hagen. Innredet rom: Det andre rommet som i dag benyttes som soverom har laminatgulv, panelte vegger og skråtak. Rommet har plass til enkeltseng og kommode. Vindu i rommet tilfredsstiller ikke gjeldende krav til rømningsvei og krav til rom for varig opphold. Terrasse og uteareal: Utenfor stuen ligger en oppbygget treterrasse samt en tilstøtende platting på terreng. Utearealet har direkte adkomst via balkongdøren i stuen og gir plass til utemøbler. Overflater: Gulv: Laminat, vinyl på bad og flis ved vedovn i stue. Vegger: Tapet, trepanel og plater på bad. Himling: Trepanel, mdf-panel og himlingsplater. Lagring: Frittstående uisolert uthus på ca. 26 m² bestående av fire boder og vedskjul, samt kott i andre etasje. Frittstående enkel garasje i stål på ca. 17 m². Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet. TG3 - Store eller alvorlige avvik - Taktekking | Det er påvist svekkelser eller skader som krever strakstiltak. Taket er gammelt og har utettheter. Observert råteskader i borda undertak, samt i bjelker over terrasse. Det er ikke papp på undertak, og tak er sterkt utsatt for skader. - Takkonstruksjon/Loft | Det er påvist fukt-/råteskader i takkonstruksjonen. Gjelder ved takutstikk over terrasse, også omtalt under taktekking. Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen. Det er fra loft/kryploft påvist indikasjoner på at det er punktering av dampsperre, som medfører svekket effekt av dampsperrefunksjonen. Loftet er ikke tilgjengelig for inspeksjon og det mangler dokumentasjon på utførelsen. - Vinduer og takvinduer/takluker/overlys | Det er påvist sprukne glassruter og større slitasje på vinduer. Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. - Balkonger, verandaer, takterrasser og altaner | Det er påvist fukt-/råteskader i rekkverk. Det er påvist nedbøyning eller tegn på svak konstruksjon. Det er påvist mangelfull eller svekket understøttelse. Rekkverket på balkong eller terrasse er for lavt i forhold til dagens krav. - Terrasser og plattinger på terreng | Det er påvist større slitasje og fuktskader på platting. - 1. Etasje Bad - Generell | Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. - Innvendige vannledninger | Det er påvist lekkasje fra vannledninger. - Fuktsikring og drenering | Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje. Det er påvist forhøyet fuktnivå i kjellervegg, yttervegg eller kjellergulv. TG2 - Avvik som kan kreve tiltak - Taktekking over inngang | Vanntett sjikt på tak er eldre enn 18 år. - Nedløp, beslag og skorsteiner over tak | Det er påvist avvik i beslagløsninger. Manglende beslag på pipe, takrenner er tette av kvist og deformert på østsiden. Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket. Takvinkel og type taktekking tilsier at det på grunn av sikkerhet foreligger krav til snøfangere. - Yttervegger/Veggkonstruksjon | Det er påvist spredte råteskader i den stående bordkledningen. Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Vegger bærer preg av slitasje og malingsflakking. - Ytterdører | Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Det er påvist at enkelte dører er vanskelig å åpne og lukke. - Overflater - gulv | Det er påvist sprekker, svelling i skjøter og dårlig innfesting i skjøter i gulvoverflater. - Overflater - vegger og himlinger | Det er påvist støvkondens og heksesot/kjemisk sverting. - Etasjeskiller og bærende konstruksjoner | Det er registrert merkbare nedbøyninger/skjevheter. Det er målt lokal høydeforskjell som er større enn 15 mm. Det er målt total høydeforskjell > 30 mm. - Krypkjeller | Det er umulig eller meget vanskelig å utføre en innvendig inspeksjon av hele krypkjelleren. Kun deler av krypkjeller har tilkomst. Situasjonen er derfor uavklart. Krypkjeller regnes for å være en risikokonstruksjon som er utsatt for fukt- og råteskader i bunnsvill, trebjelkelaget og andre tilstøtende konstruksjoner, på grunn av fuktighet fra grunnen og kondensering ved temperaturforskjeller. Selv om det ikke er avdekket tegn på skader, betyr ikke dette nødvendigvis at det ikke foreligger skader i eller i forbindelse med krypkjelleren. Det er begrenset/ikke tilfredstillende ventilasjon eller lufting av krypkjeller. Det er stedvis påvist fuktnivå som tilsier at konstruksjonen kan ha fuktskader. - Innvendige dører | Det er påvist monteringsavvik og skjevheter på enkelte dører. - Skadedyr og fuktkrevende insekter | Det er registrert spor etter skadedyr, men av ukjent omfang. Det er satt opp musefeller og spor av avføring i krypkjeller. - 1. Etasje Kjøkken - Overflater og innredning | Det er påvist knirk i større deler av gulvet rundt kjellerluke. Kjøkkeninnredning har større slitasje enn normalt og skader/fuktskjolder. - 1. Etasje Kjøkken - Avtrekk | Ventilator har enkelte skader og slitasje, som gjør at den har usikker fremtidig funksjon. - Innvendige avløpsrør | Støpejernsrør før 1990 er eldre enn 33 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. - Ventilasjon | Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. - Varmesentral | Det foreligger ikke service på anlegget siste to år, dokumentert service på anlegget finnes ikke eller er utenfor produsentens anvisning om serviceintervall. Basert på utseende er varmepumpe vurdert til å være av eldre type og ha oppnådd forventet brukstid. - Varmtvannsbereder/tank | Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift. - Terrengforhold | Det er ikke tilstrekkelig fall ut fra grunnmuren og dermed muligheter for vannansamlinger ved muren på østsiden. Eiendommen ligger i et flomutsatt område i henhold til kommunedelsplan/NVE. - Utvendige vann- og avløpsledninger | Vannledninger av galvaniserte stålrør er eldre enn 25 år og har derfor usikker fremtidig funksjon. Helse, miljø og sikkerhet - Radon: Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. - Pipe og ildsted: Det er påvist skader og sprekker i større omfang på eller mellom pipe og ildsted, samt uutbedrede avvik rundt sotluke fra feierapport. - Innvendige trapper: Rekkverkshøyder er under forskriftskrav, åpninger i rekkverk er for store, og det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. - Elektrisk anlegg: Det mangler kursfortegnelse og samsvarserklæring, og det er tegn til termiske skader på anlegget som krever kontroll av kvalifisert elektrofaglig person. - Branntekniske forhold: Det er påvist mangler ved boligens rømningsveier og brannvarslingsanlegg.

    Hvitevarer

    Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.

    Adkomst

    For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.

    Byggemåte

    Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport. Enebolig oppført i 1920. Grunnmuren er i natursteinsmur på byggegrunn av fjell, og fundamentet er støpt plate på synlig del i krypkjeller. Ytterveggene er oppført i bindingsverkskonstruksjon fra byggeår med stående bordkledning. Etasjeskillet er utført som trebjelkelag. Taket er et saltak med sperrekonstruksjon og undertak av over- og underliggende bord uten papptekking, tekket med betongtakstein. Uthus: Frittstående uthus oppført i 1920 (usikkert byggeår). Bygningen står på steinblokker, har vegger av panelert reisverk og saltakkonstruksjon med takstein. Bygget er uisolert. Garasje: Enkel garasje i stål/ferdigsett oppført i 1964. Bygningen har gruset dekke og saltak med stålplater.

    Eiendomstype

    Enebolig

    Oppvarming

    Elektrisitet, vedfyring og varmepumpe. Luft-til-luft-varmepumpe i stue, vedovn tilknyttet mursteinspipe, samt panelovn på bad. Det er registrert avvik fra feietilsyn om at sotluke er defekt og må byttes. Det er videre bemerket blanksot i skorsteinen og dårlige fuger, samt at skorsteinen bør rehabiliteres. Avvikene er ifølge tilstandsrapporten ikke utbedret. Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.

    Strømforbruk

    I følge egenerklæring datert 04.09.2026 har selger på det nåværende tidspunkt ikke tegnet fastprisavtalen "Norgespris" for denne eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at selger har anledning til å tegne Norgespris når som helst i salgsperioden. Norgespris er en fastprisavtale for strøm vedtatt av Stortinget, med virkning fra 1. oktober 2025. Dersom selger tegner Norgespris for denne eiendommen før overdragelse, vil avtalen følge eiendommen og automatisk overtas av ny eier eller leietaker ved eierskiftet. Avtalen har bindingstid som gjelder ut 2026.

    Vei, vann og avløp

    Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp. Alle eiendommer som er tilknyttet offentlig vann og avløp har private stikkledninger, som vedlikeholdes for eiers egen regning. For ytterligere opplysninger om de private stikkledningene tar man kontakt med kommunen. Privat vei som vedlikeholdes av brukerne. Det er ikke tinglyst veirett.

    Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel

    I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering. Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven. Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.

    Budgivning

    Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning. Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil. Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler. Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter. Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger. Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger. For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode. Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID. Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.

    Overtakelse

    Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.

    Boligselgerforsikring

    Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder. Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.

    Boligkjøperforsikring

    Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.400,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.400,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.

    Avgiftsbeskrivelse

    Kommunale avgifter er opplyst på grunnlag av fakturerte gebyrer for 2025 og årsgebyr for renovasjon for 2026, og utgjør kr 9 927,-. Årsprognose for 2026 er kr 10 926,-. Det er installert vannmåler og kommunale avgifter kan variere etter eget forbruk.

    Betalingsbetingelser

    Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.

    Fasiliteter

    • Balkong / Terasse
    • Garasje / P-plass

    Adgang til utleie

    Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet.

    Radon

    Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se www.dsa.no. Eiendommen ligger i et område med middels til lav aktsomhet for radon. Bygget er ikke utført med radonsperre.

    Sentrale lover

    Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.  Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder. Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.  Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.  På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er".  Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.  Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.  Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.  Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.  En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.  Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.  Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).  Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.  Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.  Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.  En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.  I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.

    Personopplysningsloven

    I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.

    Kommunalinfo

    • Kommunale avgifter: kr 9 927

    Kjøpe og selge - steg for steg

    Skal du både kjøpe og selge bolig? Sammen med SpareBank 1 hjelper vi deg gjennom alle stegene – hele veien inn i ditt nye hjem.

    Var det lett å finne informasjonen du lette etter?