Last ned salgsoppgave for komplett informasjon om eiendommen
Registerbetegnelse
- Gårdsnummer: 273
- Bruksnummer: 43
- Seksjonsnummer: 12
- Kommunenummer: 4621 - Voss
- Borettslag / Sameie navn: Sameiet Helgatunteigen 1
- Borettslag / Sameie organisasjonsnummer: 924074019
Informasjon borettslag / sameie
Regnskap / Budsjett:
Megler har kopi av årsregnskap for 2025 og budsjett for 2026. Dette kan interessenter få oversendt.
Årsresultat for 2025 viste:
• Driftsresultat for leiligheter: overskudd på kr 94 385,-
• Driftsresultat for garasje: overskudd på kr 84 545,-
• Egenkapital pr. 31.12.2025: kr 481 875,- for leiligheter og kr 140 451,- for garasje
• Bankinnskudd pr. 31.12.2025: kr 615 991,-
Vedtekter / Husordensregler:
Interessenter plikter å sette seg inn i sameiets vedtekter og eventuelle husordensregler. Disse ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dyrehold:
Husdyrhold er tillatt i henhold til sameiets/borettslagets vedtekter. Det kan være knyttet betingelser til husdyrholdet i vedtekter/husordensregler. Dette må avklares med sameiets/borettslagets styre.
Beboernes forpliktelser:
Seksjonseierne har forpliktelse til årlig betaling av andel til drift av fellesgoder i området, herunder preparering av skiløyper for tur og langrenn (Myrkdalen løypelag), samt merking, etablering, drift og vedlikehold av løyper og stier.
Styregodkjennelse:
Det kreves ikke styrets godkjennelse, kun eierskiftemelding.
Forkjøpsrett:
Det foreligger ingen forkjøpsrett ved overdragelse av selve boligseksjonen. Dersom en garasjeplass (ideell andel i garasjeseksjonen) overdras separat uten tilknytning til en boligseksjon, har seksjonseierne i sameiet forkjøpsrett for å forhindre at garasjeplasser selges ut av sameiet.
Felleskostnader
kr 2 135 pr. mnd.
Felleskostnader inkluderer
Felleskostnader dekker bygningsforsikring og diverse vedlikehold/drift.
Felleskostnadene faktureres halvårlig fordelt på to terminer (vår og høst) med totalt kr 25 623,- pr. år (tilsvarende kr 2 135,- pr. mnd). Beløpet inkluderer garasje (kr 6 875,- pr. år) og strøm til elbillading (kr 1 000,- pr. år).
Beløpet er opplyst av forretningsfører pr. 25.08.2026, og avhenger av de avtaler som sameiet til enhver tid har inngått.
Fellesgjeld
Det er pr. 25.08.2026 ingen lån registrert på sameiet.
Dette utgjør andelens fellesgjeld pr. 25.08.2026
Sameiet har ingen fellesgjeld.
Forsikringspolise
76128417
Sikringsordning
Ingen lån registrert.
Areal
BRA: 118 m
2BRA-i: 116 m
2BRA-e: 2 m
2TBA: 8 m
2Arealene er oppgitt av bygningssakkyndig på grunnlag av NS3940(2023). Internt bruksareal (BRA-i) er areal innenfor boligens omsluttende vegger. Det er for eksempel stue, soverom, kjøkken, entré, bad, loftsrom, innvendig bod og ganger mellom disse. Dersom boligen består av en bruksenhet med flere selvstendige boenheter, skal de selvstendige boenhetene kategoriseres som BRA-i. Et eksempel på dette kan være en enebolig med adskilt utleieenhet. Eksternt bruksareal (BRA-e) er for eksempel en ekstern bod, kjellerstue med egen inngang, gjesterom, tilleggsbygg eller andre rom som tilhører boenheten, men som ikke er direkte tilknyttet det interne arealet. Tilleggsbygg kan være for eksempel garasje, naust eller utvendig bod. Innglasset balkong (BRA-b) er innglassede balkonger, verandaer og altaner som disponeres av boenheten. Terrasse- og balkongareal (TBA) er arealet av terrasser, altaner, verandaer og åpne balkonger som er tilknyttet boenheten. Leilighetens gulvareal (GUA) er boligens samlede gulvareal og areal med lav takhøyde ALH er areal uten krav til minste himlingshøyde.
Nye regler for arealmåling gjelder fra 1.1.2024. Les mer om
reglene.Etasje
2
Parkering
Det medfølger garasjeplass i felles garasje. Garasjeplassen er en stor endeplass. Det er installert godkjent ladepunkt på plassen (vanlig stikkontakt med 10 A), med en årlig kostnad på kr 1 000,- i strøm. På sameiets fellesområde ute er det skiltede parkeringsplasser forbeholdt beboerne.
Megler gjør oppmerksom at det etter plan- og bygningsloven kan være vedtak i sameier om å opparbeide tilrettelagte parkeringsplasser for personer med nedsatt funksjonsevne. Det er da krav til at sameiet sikrer at parkeringsplassene skal være tilgjengelig for de som har behov for dem. Dette betyr at en seksjonseier med nedsatt funksjonsevne kan kreve å få bytte plass med en seksjonereier uten behov for en tilrettelagt plass. Tilgjengeligheten skal sikres gjennom bytteordning el. Det er dog krav om at seksjonseieren med nedsatt funksjonsevne allerede disponerer en parkeringsplass i sameiet. Retten til å bruke en tilrettelagt plass varer så lenge et dokumentert behov er til stede og retten gjelder uavhengig av om parkeringsplassen er fellesareal eller tilhører en enkelt seksjon. Det er derfor en risiko for at en kjøpt parkeringsplass, uavhengig av organisering, lovlig kan tildeles en annen seksjonseier med nedsatt funksjonsevne.
Eiendom
Tomteareal er 2 900 m2 på eiet tomt.
Fellestomt for boligsameiet. Tomten er foruten bygningsmassen opparbeidet med interne veier og grøntarealer.
Byggeår
2014
Innhold
Fritidsleilighet over to plan som består av følgende rom:
2. etasje BRA-i: Entré/gang, stue/kjøkken, tre soverom og to bad.
2. etasje BRA-e: Utvendig bod på 2 m².
Hems BRA-i: Loftstue, rom og bod. Rommet på hemsen er blitt brukt som soverom (men er ikke godkjent som soverom).
Altan på 8 m² med utgang fra stue/kjøkken.
Leiligheten disponerer fast parkeringsplass i fellesgarasje.
Det foreligger byggemeldte tegninger (udatert). Dagens planløsning er endret i forhold til disse.
Standard
Fritidsleilighet over to plan med hems og generøs takhøyde, beliggende i Myrkdalen Fjellandsby i Voss. Bygget ble oppført i 2014, og leiligheten ble betydelig oppgradert i 2025 med blant annet nytt Sigdal-kjøkken med integrerte hvitevarer, overflatefornyelse, svarte og nye brytere/kontakter i alle rom, nytt inventar fra Sigdal på begge badene, nye gulvfliser i entré, ny innvendig trapp med belysning samt nye svarte innerdører og elektriske komponenter i sort utførelse.
Entré:
Flislagt gulv med store fliser og gulvvarme, fornyet i 2025. Vegger og himling er kledd med trepanel, og rommet har god plass til oppheng av yttertøy og plassering av fottøy. Ytterdøren har montert smartlås, og brytere og karmer er holdt i sort utførelse.
Stue:
Stuen preges av dobbel takhøyde og store vindusflater som åpner mot fjellandskapet. En peisovn er plassert sentralt i rommet og suppleres av vegghengt panelovn. Gulvet er belagt med laminat, og veggene har stående trepanel. Det er god plass til både sofagruppe og sitteplasser. Store vindusflater slipper fjellene inn i stuen. Fra stuen er det direkte adkomst ut til altanen.
Kjøkken:
Kjøkkenet ligger i åpen forbindelse med stuen og ble oppgradert i 2025 med innredning fra Sigdal. Innredningen har mørke, slette fronter og laminert benkeplate. Kjøkkenet er utstyrt med komfyrvakt og ventilator med kullfilter fra Røroshetta. Hvitevarene er integrerte fra Siemens og omfatter vinskap, platetopp, stekeovn, oppvaskmaskin samt kombikjøl/frys. Over kjøkkenet er det bygget en åpen hemsbro med glassrekkverk.
Altan:
Altan med direkte adkomst fra stuen via skyvedør. Gulvet er lagt med terrassebord, og rekkverket er oppført i liggende trebord. I 2025 ble det montert nye spotter i overbygget, spottene kan dimmes. På den romslige altanen er det god plass til utemøbler og hyggelige opphold utendørs.
Bad 1:
Badet i hovedetasjen ble oppgradert i 2025 med store fliser på gulv og vegger, kombinert med trepanel i himling. Rommet har gulvvarme og balansert ventilasjon med avtrekksventil. Varmekablene er wifi styrt. Innredningen består av servant med møblement, speil og belysning, vegghengt toalett, dusjgarnityr og innfellbart dusjhjørne, samt opplegg for vaskemaskin.
Bad 2:
Leilighetens andre baderom ble likeledes oppgradert i 2025 med fliser på gulv og vegger samt trepanel i himling. Rommet har gulvvarme, balansert ventilasjon, servant med møblement, speil og belysning, vegghengt toalett, dusjgarnityr og innfellbart dusjhjørne. Varmekablene er wifi styrt.
Badene har stilren baderomsinnredning fra Sigdal, samt himmel- og hånddusj på begge bad. Ventilasjonsanlegget er nylig gjennomgått med utført service og nødvendige utbedringer.
Tre soverom:
Hovedetasjen rommer tre soverom, alle innredet med laminat på gulv, panelte vegger og trepanel i himling. Samtlige rom er utstyrt med vegghengte panelovner. Hovedsoverommet har plass til dobbeltseng og er utstyrt med skyvedørsgarderobe med speilfronter fra Sigdal, mens de to øvrige rommene har plass til seng eller køyeseng.
Hems:
En ny trapp med lukkede trinn, integrert belysning og glassrekkverk leder opp til hemsen. Loftstuen har laminat på gulv, synlige takbjelker og panelte flater, med åpent utsyn ned mot stuen. Rommet gir god plass til sofagruppe eller tv-krok.
I tilknytning til loftstuen ligger et rom som selger har brukt som soverom (ikke godkjent som soverom). Rommet har laminatgulv, panelte overflater, vindu i gavlvegg og vegghengt panelovn, med plass til dobbeltseng.
Overflater:
Gulv: Laminat og fliser.
Vegger: Panel og fliser.
Himling: Panel.
Lagring:
Skyvedørsgarderobe fra Sigdal på soverom. Utvendig skibod på ca. 1 m² ved inngangspartiet, samt uinnredet bod under skråtak på hemsen med gulvflate på ca. 14 m².
Selger har innhentet en tilstandsrapport av boligen/eiendommen som er inntatt i salgsoppgaven. Av rapporten fremgår det at en eller flere bygningsdeler har fått tilstandsgrad ikke undersøkt/ikke tilgjengelig for undersøkelse (TG IU), 2 (TG2) og/eller 3 (TG3). Rapporten beskriver også avvik på undersøkte bygningsdeler uten tilstandsgrad. Rapporten inneholder informasjon om avvikene og konsekvensen av disse. For avvik som er gitt TG3 har den bygningssakkyndige i tillegg gitt et anslag på hva det vil koste å utbedre disse avvikene. Ettersom kjøper regnes å være kjent med forhold som tydelig fremgår av tilstandsrapporten, oppfordres du til å sette deg grundig inn i rapporten i sin helhet.
TG2 - Avvik som kan kreve tiltak
- Balkonger, verandaer, takterrasser og altaner | Sluk er ikke tilgjengelig for vedlikehold og kontroll. Manglende tilkomst gjør at sluk ikke kan renses og kontrolleres, med risiko for tilstopping og oppdemming av vann. Det bør tilrettelegges for tilkomst slik at sluk kan renses og kontrolleres jevnlig.
- Bad 1 - Dokumentasjon for våtrom | Det er ikke framvist dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Det er opplyst at det foreligger dokumentasjon for de som har lagt flis på flis, men ikke for opprinnelige arbeidene. Uten dokumentasjon kan det ikke bekreftes at det vanntette sjiktet er korrekt utført, noe som gir usikkerhet om tettefunksjonen. Det anbefales at det fremskaffes dokumentasjon, eventuelt at tettesjiktet kontrolleres/dokumenteres på annen måte.
- Bad 2 - Dokumentasjon for våtrom | Det er ikke framvist dokumentert utførelse av vanntett sjikt. Det er opplyst at det foreligger dokumentasjon for de som har lagt flis på flis, men ikke for opprinnelige arbeidene. Uten dokumentasjon kan det ikke bekreftes at det vanntette sjiktet er korrekt utført, noe som gir usikkerhet om tettefunksjonen. Det anbefales at det fremskaffes dokumentasjon, eventuelt at tettesjiktet kontrolleres/dokumenteres på annen måte.
- Kjøkken - Overflater og innredning | Det er ikke påvist tegn på at det er montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, dette er et krav på kjøkkenet ut ifra alder. Det må monteres lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum for å lukke avviket.
TGIU - Ikke undersøkt/utilgjengelig
- Bad 1 - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Fuktmålinger ble foretatt, uten å avdekke unormale forhold i konstruksjonen. Hulltakingen er foretatt av annen takstmann ved et tidligere salg, undertegnede har brukt samme hullet. Hulltakingen er tatt i kasse mellom begge bad, det er derfor brukt samme måling for begge badene, vær obs på dette. Det er målt relativ luftfuktighet (RF) på 41,4 % ved 20,6°C, trefukt var ikke målbart (trefukt er ikke målbart under 6,2 vektprosent).
- Bad 2 - Tilliggende konstruksjoner våtrom | Fuktmålinger ble foretatt, uten å avdekke unormale forhold i konstruksjonen. Hulltakingen er foretatt av annen takstmann ved et tidligere salg, undertegnede har brukt samme hullet. Hulltakingen er tatt i kasse mellom begge bad, det er derfor brukt samme måling for begge badene, vær obs på dette. Det er målt relativ luftfuktighet (RF) på 41,4 % ved 20,6°C, trefukt var ikke målbart (trefukt er ikke målbart under 6,2 vektprosent).
Helse, miljø og sikkerhet
- Elektrisk anlegg: Forskrift om elektriske lavspenningsanlegg anbefaler at det blir foretatt regelmessig ettersyn av det elektriske anlegget hvert tiende år.
Hvitevarer
Det gjøres oppmerksom på at kun integrerte hvitevarer på kjøkken medfølger ved overdragelsen. Leveres uten noen form for garantier, ut over eventuell gjenværende leverandørgaranti.
Adkomst
For veibeskrivelse henvises det til vedlagte kart i salgsoppgaven. Det vil bli skiltet med EiendomsMegler 1-skilt ved fellesvisning.
Byggemåte
Beskrivelse av byggemåte er hentet fra eiendommens tilstandsrapport.
Eiendommen er en fritidsleilighet over to plan fra 2014. Bygningen har grunnmur av betong. Yttervegger er utført i trekonstruksjoner med utvendig trekledning. Takkonstruksjonen er et saltak tekket med tretekking.
Eiendomstype
Fritidseiendom
Oppvarming
Elektrisitet og vedfyring. Gulvvarme i entré/gang og på begge bad. Vegghengte panelovner på alle soverom og i stue/kjøkken. Peisovn med glassfront i stue/kjøkken. Varmekabler og panelovner er wifi styrt.
Dersom det er rom i boligen som ikke har vegg-/fastmonterte ovner så følger det heller ikke med ovner i disse rommene. Varmekilder er ikke funksjonstestet.
Strømforbruk
I følge egenerklæring er denne eiendommen tilknyttet strømavtalen Norgespris, en fastprisavtale vedtatt av Stortinget gjeldende fra 1. oktober 2025. Avtalen følger målepunktet (strømmåleren) i boligen, og overtas automatisk av ny eier eller leietaker ved eierskifte. Bindingstid: Gjelder ut 2026.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via privat stikkvei. Drift og vedlikehold av fellesveier ivaretas av hytteeierlaget.
Eiendommen er tilknyttet privat vannforsyning via Myrkdalen Vassverk AS. Seksjonseier plikter å være abonnent og betale årlig vannavgift.
Avløp er tilknyttet privat anlegg via Myrkdalen Renseanlegg AS. Seksjonseier plikter å være abonnent og betale årlig avgift, som dekker utbygging, drift og vedlikehold.
Meglers plikt til å stanse gjennomføring av en handel
I henhold til Hvitvaskingsloven har meglerforetaket plikt til å gjennomføre kundetiltak (ID kontroll, kontroll av reelle rettighetshavere, mv). Kundetiltak skjer løpende og vil blant annet gjennomføres når handel inngås og ved gjennomføring av oppgjøret, samt dersom det foreligger mistanke om hvitvasking eller terrorfinansiering.
Dersom kundetiltak ikke kan gjennomføres, skal meglerforetaket ikke gjennomføre transaksjonen med kjøper. Ved meglerforetakets avvikling av kundeforholdet, vil avtalen mellom partene være bindende, men meglerforetaket kan ikke bidra i gjennomføringen av handelen. Det kan ikke gjøres ansvar gjeldende mot meglerforetaket som følge av at meglerforetaket overholder sine plikter etter Hvitvaskingsloven.
Meglerforetaket er forpliktet til å rapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim.
Budgivning
Megler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn klokken 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning, dersom selger er forbruker. Det kan hende at fristene for å akseptere bud blir kortere etter hvert som det kommer inn nye bud. Det er budgiver som setter fristen for når et bud må være akseptert og denne fristen er absolutt. Det betyr at selger må akseptere budet og kjøper må ha mottatt aksepten innen fristens utløp. Dersom du legger inn bud tett opp mot akseptfristen, er det en reell fare for at eiendommen blir solgt før budet når frem til megler. Dersom selger ikke er forbruker (firma/profesjonell aktør), gjelder ikke bestemmelsen om at megler ikke kan formidle bud med kortere akseptfrist enn kl 12:00 første virkedag etter siste annonserte visning.
Husk å ringe til megler etter du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt av megler. Megler tar ikke ansvar for forsinkelser på el- eller telenettet, eller andre tekniske feil.
Alle bud og budforhøyelser med eventuelle forbehold, opplysning om finansiering og ønsket overtakelse, skal sendes skriftlig til megler.
Megler kan ikke formidle bud med forbehold om at budet eller forbehold i budet (hemmelige bud og/eller hemmelige forbehold) skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.
Megler skal sende skriftlig varsel om bud og budforhøyelser, som kan formidles, til budgiver, selger og interessenter. Når et bud aksepteres, skal megler sende skriftlig beskjed om det til både budgiver og selger.
Megler skal kontrollere budgivers finansiering før handel inngås. Dersom slik kontroll ikke lar seg gjennomføre, skal selger motta skriftlig informasjon om dette, og mulige konsekvenser. Dersom megler ikke får kontrollert budgivers finansiering, kan det derfor medføre at en annen budgiver – også en med lavere bud – anbefales overfor selger.
For å legge inn bud kan du enkelt legge inn bud via EiendomsMegler 1s «gi bud»-knapp i nettannonsen, eller benytte budskjema, elektronisk budgivning, skannet budskjema sendt på e-post eller annen godkjent skriftlig metode.
Skal du legge inn bud må du legitimere deg med kopi av legitimasjon og signatur. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt dersom budgiver benytter e-signatur, for eksempel BankID.
Ta en prat med megler om hvordan du legger inn bud.
Overtakelse
Overtakelse etter nærmere avtale med selger. Vær vennlig å angi ønsket overtakelsesdato i vedlagte budskjema.
Andre relevante opplysninger
Eierforholdet reguleres av eierseksjonsloven av 16.06 2017 nr. 65. Med eierseksjon forstås sameieandel i bebygd eiendom med tilknyttet enerett til bruk av bolig. Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet, er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting. Seksjonseiere kan holdes solidarisk ansvarlig for andres mislighold av fellesutgiftene i forhold til sin sameiebrøk. I følge Eierseksjonsloven skal det foreligge vedtekter i et sameie. Vedtektene kan endres iht. bestemmelsene i lov om eierseksjon. Manglende sameievedtekter medfører ikke at det er et «ulovlig» sameie, men sameierne anbefales å bidra til at det opprettes slike vedtekter som loven tilsier.
Boligselgerforsikring
Selgeren har kjøpt boligselgerforsikring fra Fremtind forsikring. Forsikringen dekker selgerens økonomiske ansvar hvis du oppdager feil eller mangler som omfattes av avhendingsloven. Forsikringen gjelder fra kjøpers overtagelse av eiendommen og varer i fem år. I tillegg dekker forsikringen perioden mellom budaksept og overtagelse begrenset til 12 måneder. Forsikringsdekningen er begrenset til salgssum, maksimalt 14 millioner kroner. For kombinasjonseiendommer gjelder forsikringen kun for boligdelen. Se nettsidene til SpareBank 1 for mer informasjon om hva forsikringen dekker og hvilke begrensninger som gjelder.
Kjøper har plikt til å gjøre seg kjent med selgers egenerklæring. Egenerklæringen er lagt ved salgsoppgaven.
Boligkjøperforsikring
Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene. Advokatforsikring for boligeiere har samme dekning som boligkjøperforsikring + fullverdig advokathjelp på viktige rettsområder i privatlivet. Les mer om begge forsikringene i vedlagte materiell eller på help.no. Det gjøres oppmerksom på at meglerforetaket mottar kr 6.200,- i kostnadsgodtgjørelse for hver forsikringsavtale som formidles på Advokatforsikring for boligeiere og kr 5.200,- i kostnadsgodtgjørelse for Boligkjøperforsikring. Boligkjøperforsikring kan kun tegnes av privatpersoner som kjøper bolig til eget formål, og gjelder ikke for foretak eller næringsbygg.
Forsikringsselskap
Gjensidige
Avgiftsbeskrivelse
I oppgitt beløp inngår også eventuell eiendomsskatt til kommunen. Den totale kostnaden kan variere etter eget forbruk.
Kommunale avgifter fakturert på eiendommen var kr 4 745,- i 2025.
Årsprognose for 2026 er kr 6 818,-.
Renovasjon faktureres av BIR Voss og Hardanger AS. For 2026 utgjorde dette totalt kr 4 240,-. Avgifter for vann og avløp til private leverandører kommer også i tillegg.
Betalingsbetingelser
Kjøpesum og alle omkostninger skal være innbetalt til meglers klientkonto senest siste arbeidsdag før overtakelse. Det forutsettes at skjøte tinglyses på ny eier. Dersom kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg må det tas forbehold om dette i bud.
Oppdragsansvarlig
Megler: Thomas Bull Wingaard Eiendomsmegler
Adgang til utleie
Bolig med en boenhet som fritt kan leies ut i sin helhet. Deler av boligen kan også leies ut, forutsatt at det er en del av boligens godkjente hoveddel med rom godkjent for varig opphold og at den utleide delen ikke er adskilt som en selvstendig boenhet. Korttidsutleie: Det følger av eierseksjonsloven § 24 at korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig ikke er tillatt. Bestemmelsen gjelder ikke for fritidsboliger. Med korttidsutleie menes utleie inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn. Slik beslutning krever et flertall på minst to tredjedeler av de avgitte stemmene på årsmøtet. Kopi av eventuelle vedtekter ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Dersom seksjonseier skal foreta offentlig og profesjonell utleie av sin fritidsbolig, skal dette skje gjennom fjellandsbyens bookingsystem eller etter nærmere avtale med Myrkdalen Fjellandsby AS.
Radon
Det er ikke utført radonmåling og det er heller ikke krav til dette. Kjøper overtar eiendommen slik og er selv ansvarlig for å utføre eventuelle tiltak. For mer informasjon vedrørende radon se
www.dsa.no.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til bygningssakkyndig og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Statens kartverk og andre tilgjengelige kilder.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf.§ 3-9 1. ledd 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.
Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker.
Forbrukerkjøp - definisjon
Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.
En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.
Ikke-forbruker – avtalevilkår
Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.
Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.
En forutsetning for salget er at skjøtet for eiendommen tinglyses på kjøper. Interessenter og kjøper må godta at selger og megler bruker elektronisk kommunikasjon i salgsprosessen.
I tråd med eiendomsmeglingsforskriften vil informasjon om oppdragsgiver, salgsobjektet, interessenter og kjøper bli lagret av meglerforetaket i min. 10 år. Se em1.no for mer informasjon om vår behandling av personopplysninger.
Personopplysningsloven
I henhold til personopplysningsloven gjør vi oppmerksom på at interessenter som henvender seg til megler vil bli registrert for videre oppfølging. For å bidra til effektive og sikre transaksjoner, er det nødvendig at eiendomsmeglingsforetakene og finansieringsforetakene kan utveksle opplysninger, herunder personopplysninger, av betydning for transaksjonen, raskt. For dette formålet er det utviklet en løsning som gjør at kjøpers og selgers finansieringsforbindelse vil kunne hente ut kjøpekontrakten og strukturerte data fra denne (navn, kjøpesum, overtagelsesdato o.l.) gjennom Altinn.
Kommunalinfo
- Kommunale avgifter: kr 4 745